Cannes mostantól nem kér a merész ruhákból, vége a villantásnak
A vörös szőnyeg az évek során a csillogás, a sztárok és a divat nagy pillanatainak szimbólumává vált. Most azonban a Cannes-i Filmfesztivál komoly szigorításokat vezetett be: az új szabályzat szerint tilos az áttetsző, úgynevezett „naked dress” viselete, de még a túlságosan drámai, uszályos ruhák is tiltólistára kerültek.
Bár az utóbbi évek vörös szőnyegein Bella Hadidtól Kendall Jennerig rengeteg híresség tűnt fel merészen áttetsző darabokban, a fesztivál most „illemtani okokra” hivatkozva meghúzta a határt. Meztelenség? Köszönik, nem kérnek belőle.
Kettős mérce a vörös szőnyegen?
Nem mindenki ért egyet a döntéssel – sokak szerint az új szabályozás a női test feletti kontroll egyik újabb jele arra hivatkozva, hogy a vörös szőnyegen tilos a fedetlen bőr a nőknek, de a vásznon már semmi gond vele. És ne feledjük, ez ugyanaz a fesztivál, amely 2015-ben visszafordított nőket, mert lapos sarkú cipőt viseltek, miközben a vörös szőnyegre meghívást kapott Roman Polanski is.
A szabályzat szerint nemcsak a túl keveset takaró darabok kerültek tiltólistára, de a túl sokat sem látják szívesen: az uszályos, „forgalmat akadályozó” kreációk sem kívánatosak. A cél a gördülékeny vendégáramlás biztosítása, noha sokak szerint a látványos ruhák éppen a fesztivál varázsának részét képezik. Halle Berry például elárulta, a szabálynak köszönhetően kellett új ruhát választania – az eredeti ugyanis túl nagy volt.
A vörös szőnyeg mint hatalmi terep
A vörös szőnyeg ma már nem csak a filmek díszlete: politikai és társadalmi üzenetek színtere is lett. Julia Roberts 2016-ban mezítláb jelent meg, Kristen Stewart szintén ledobta a magassarkúját – ezek a gesztusok önmagukban is állásfoglalások voltak a dress code-dal szemben. Cannes pedig, mintha direkt provokálna – mintha élvezné, hogy szabályokat alkot, majd néhány kiváltságosnak engedi, hogy megszegje őket.
(Kiemelt kép: Getty Images / Unsplash)