Komposztálható cipőt dobott piacra Stella McCartney

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.07.08 | Női divat | Olvasási idő: 4 perc
Komposztálható cipőt dobott piacra Stella McCartney

A fenntarthatóság nem új trend a divatiparban, de ritka, hogy valaki tényleg végigviszi. Stella McCartney új sportcipőjének talpa már nem műanyagból, hanem növényi alapú, iparilag komposztálható bioplasztikból készül. És még fahéj illata is van.

A legtöbb „zöld” cipő sajnos csak részben az: hiába újrahasznosított szövet vagy vegán bőr a felsőrész, a talp szinte mindig műanyagból készül. Stella McCartney viszont most egy olyan új sportcipőt dobott piacra, amelynek nemcsak a felsőrésze, de még a talpa is teljesen növényi eredetű és akár komposztálni is lehet. Az új sneakert már első ránézésre is prémium dizájn jellemzi, de a talpa ennél is különlegesebb: nemcsak rugalmas és strapabíró, hanem fahéj-illatú is. Ez nem marketingfogás – tényleg fahéjhulladékkal színezik, nem pedig mesterséges festékekkel.

A klasszikus műanyag a cipők Achilles-sarka

A legtöbb sportcipő talpa kőolajalapú műanyagból, például TPU-ból vagy EVA-ból készül. Ezek előállítása energiaigényes, alig újrahasznosíthatók és a szemétlerakókban évszázadokig szennyezhetik a környezetet. Ráadásul használat közben mikroműanyag is keletkezik belőlük.

Stella McCartney már 2022-ben piacra dobott egy fenntartható sneakert, amelynek felsőrésze szőlőalapú bőrből, talpa pedig újrahasznosított TPU-ból készült – de a műanyagréteg miatt még mindig nem volt teljesen körkörös megoldás. Mostanra viszont egy komoly mérnöki fejlesztés zárta le a kört.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Stella McCartney (@stellamccartney) által megosztott bejegyzés

A megoldást a tel-avivi és milánói székhelyű anyagtudományi startup, a Balena hozta el. Két év közös munka után olyan biopolimert fejlesztettek ki, amely nemcsak rugalmas és tartós, de ipari körülmények között lebomlik vagy újrahasznosítható. „A BioCir Flex névre keresztelt anyag olyan, mintha műanyag lenne, amikor szükséged van rá, de amikor már felesleges olyan lesz, mint a növényi rost” – magyarázta Yael Vantu, a Balena termékfejlesztési vezetője.

A cél az volt, hogy a fenntarthatóság ne járjon kompromisszummal a tartósság vagy a kényelem rovására. A legtöbb lebomló anyag ugyanis eddig nem bírta a cipőtalpak igénybevételét – a BioCir Flex viszont igen.

Nem csak komposztálható, újra is hasznosítható

Az 550 dolláros sneaker fehér verziójának felsőrésze kenderből és ananászipari melléktermékekből készül. Ha elhasználódik, a vásárló visszaküldheti a cipőt a márkának, ahol szétszedik és a talpat újrahasznosítják – így elkerülhető, hogy újra elő kelljen állítani az anyagot.

A bioplasztik gyártása még költségesebb, mint a hagyományos műanyagoké, mivel a körkörös ellátási láncok és a gyártási technológiák még gyerekcipőben járnak. De olyan márkák, mint Stella McCartney, hajlandók vállalni a többletköltséget – hosszú távon ugyanis így lehet megfelelni a szigorodó szabályozásoknak és hitelesen kommunikálni a fenntarthatóságot a vásárlók felé.

A Balena technológiája elvileg skálázható, a cél, hogy ne csak kapszulakollekciókban, hanem a tömegpiaci kínálatban is megjelenjen. Ehhez persze nemcsak innovációra van szükség, hanem az iparág hozzáállásának változására is.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!