Erre a készségre ma minden szülőnek szüksége van

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2024.09.07 | Anyaság | Olvasási idő: 5 perc
Erre a készségre ma minden szülőnek szüksége van

Miközben az iskolai vezetők és a szülők az iskolákban egyre inkább a telefonhasználat tiltására koncentrálnak, érdemes odafigyelni más helyekre is, ahol szintén megjelenik a túlzott telefonhasználat – hívja fel rá a figyelmet Dr. Katie Hurley gyermekpszichológus, aki tinédzser pácienseitől gyakran hallja, hogy a szülők rendszeresen kritizálják a gyerekeik telefonhasználatát, miközben saját szokásaikat nem szabályozzák.

Az álszentségen túl a tinik arról számolnak be, hogy frusztrálónak tartják, amikor a szüleik nem képesek rájuk figyelni. Az emiatt érzett negatív érzelmeiket gyakran úgy próbálják elfojtani, hogy közösségi média videókat néznek. Egy új, augusztusban a JAMA Network Open folyóiratban megjelent tanulmány szerint a szülő-gyermek interakciókat megzavaró szülői digitális technológiahasználat – amit a tanulmány szerzői „szülői technoferenciának” neveznek – összefüggésbe hozható a gyermekeknél a fejlődés során kialakult szorongással, figyelmetlenséggel, illetve figyelemzavarral és a hiperaktivitás szintjével is.

A szülők ugyanezzel a problémával fordulnak a szakemberhez

„Számos szülő panaszkodik arra, hogy a gyerekeik hozzánőttek a telefonhoz, nem figyelnek a beszélgetésekre sem” – mondja Hurley hozzátéve, hogy amikor a szülők elutasítottnak érzik magukat, ők is a telefonjukra fordítják a figyelmüket. Sok esetben a családok egy végtelen körforgásba kerülnek, ahol a kommunikáció megszakad, és sértődések alakulnak ki, mert a technológia elvonja a figyelmet.

„Próbálom segíteni a családokat, hogy kicsit távolabbról nézzenek rá a problémára, ilyenkor gyakran felismerik, hogy a technológia megfosztja őket a pozitív interakcióktól és a minőségi időtől. A szülőknek és a gyerekeknek is változtatni kell a szokásokon, ha helyre akarják állítani a pozitív kommunikációt és a bizalmat. Szülőként pedig az is feladatunk, hogy dolgozzunk a családi dinamikánkon, és példát mutassunk gyerekeinknek a helyes viselkedésben” – teszi hozzá.

Mielőtt aggódni kezdenél, hogy teljesen be kellene tiltani otthon a telefonhasználatot, fontos megjegyezni, hogy a „szülői technoferencia” tanulmány szándékosan a fiatalok véleményére összpontosított, és nem tartalmazta a szülői megítéléseket. Bár ezek az eredmények nem véglegesek, segíthetnek abban, hogy a szülők és gondviselők jobban tudatában legyenek annak, mit csinálnak otthon. Sok mindent tehetünk, hogy csökkentsük a „technoferenciát” és visszaállítsuk a pozitív, értelmes beszélgetéseket a családban. Nem, nem kell kidobni a telefonokat, és nem kell mindent egyszerre megoldani. Ehelyett érdemes néhány családi, a technológia használatára vonatkozó irányelvet követni.

A szülők gyakran olyan szabályokat állítanak fel, amelyeket maguk sem követnek. Például, hogy a telefonokat nem szabad a hálószobába vinni, ami elterjedt szabály a kiskamaszok és tinédzserek körében, de sokszor nem vonatkozik a szülőkre. Bár logikus, hogy a szabályokat az érettségi szint szerint alkalmazzuk, fontos, hogy a gyerekeket is bevonjuk ezekbe a beszélgetésekbe, hogy megértsék a különbségeket.

Hogyan tehetjük ezt?

Ha bevonjuk a gyerekek véleményét ezekbe a beszélgetésekbe, lehetőséget adunk nekik, hogy egészséges módon tanuljanak meg bánni a technológiával otthon. Érdemes elgondolkodni ezeken a kérdéseken:

  • Mikor tegyük le a telefonjainkat otthon?
  • Hogyan segíthetünk egymásnak abban, hogy a családi idő alatt ne használjuk a telefonokat?
  • Milyen rendszert használjunk a telefonhasználat csökkentésére?

Mint minden technológiával kapcsolatos dolog, az otthoni pozitív használat megtanulása valószínűleg egy folyamat lesz. Ne legyetek túl szigorúak magatokkal, vagy a gyerekeitekkel, ha új információk kerülnek elő. A legjobb, amit a családok tehetnek, hogy rugalmasak maradnak, és alkalmazkodnak, amikor egy új kérdés felmerül. Töltsetek együtt időt, technológia nélkül is. Mindig jó ötlet felidézni azokat a dolgokat, amelyeket a család együtt élvez, anélkül, hogy technológiát használna.

Azáltal, hogy a közös szórakozásra helyezitek a hangsúlyt, a család pozitív módon csökkentheti a technológia túlhasználatát. Nem kell mindent egyszerre csinálni. Egy-egy kisebb cél kitűzése is nagy különbséget jelenthet a tech-mentes zóna és az új családi szokások kialakításához.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!