Ismerd fel, ha túlzottan elkényeztetted a gyereked!
Anyaként mindig azon igyekszünk, hogy boldogságot lássunk gyermekeink arcán, emiatt viszont sokan választják az egyszerűbb utat az építő ellenállás helyett. Ugyanakkor hosszú távon ez káros lehet, mert megakadályozza gyermekeinket abban, hogy megtapasztalják a kihívásokat, és korlátozza a rugalmasság és az alkalmazkodóképesség kialakulásának lehetőségeit.
Az elkényeztetett gyermekek gyakran önzőek, boldogtalanok és folyamatosan elégedetlen felnőttekké válnak. Michele Borba gyermekpszichológus magyarázata szerint viszont van lehetőség arra, hogy visszaállítsuk a helytelen viselkedési mintát.
Ismerd fel, ha túlzottan elkényeztetted a gyereked! Íme, a leggyakoribb jelek:
- Nem fogadja el a „nem” választ: gyermeked azt várja, hogy mindent a saját elképzelései szerint rendezzenek, és általában ezt el is eléri.
- Inkább kapni szeret, mint adni: az elkényeztetett gyermek nem értékeli az érte tett erőfeszítéseket, és nem használja a „kérem” vagy „köszönöm” szavakat.
- Mindent azonnal akar: nem veszi figyelembe, hogy a kérései másoknak kellemetlenséget okozhatnak, és azt várja, hogy minden azonnal történjen meg.
- Csak magára gondol: az elkényeztetett gyermek különleges bánásmódot és szívességeket vár el, és felháborodik, ha valaki többet vagy jobbat kap nála.
- Soha nincs megelégedve azzal, amije van: mindig többet akar, és sosem elégedett azzal, amit már megszerzett.
Hogyan tanítsd meg gyermekednek, hogy figyelmesebb és gondoskodóbb legyen?
Mivel az elkényeztetett attitűdök tanultak, a folyamatot meg lehet fordítani. Azonban ne várj azonnali változást a gyermekedtől, mert valószínűleg eleinte erős lesz az ellenállás részéről. Inkább haladj lassan, szisztematikusan és kitartóan.
- Mondj nemet bűntudat nélkül: a „nem” nem csökkenti az önbecsülést, sőt, a strukturált és kevésbé megengedő nevelési stílus szerint nevelkedett gyerekek magasabb önértékeléssel és empátiával rendelkeznek mások iránt. Amikor elutasítod a gyermeked kéréseit, indokold meg röviden, hogy megértse a döntés hátterét.
- Dicsérettel erősítsd a helyes irányt: ha a gyermeked szereti a dicséreteket, akkor dicsérd meg, amikor segít vagy kedves dolgokat tesz másokkal.
- Erősítsd a hálát: tanítsd meg a gyermekednek, hogy legyen hálás azért, amije van, és gyakoroljátok együtt a hálát. Kérheted, hogy vezessen naplót a dolgokról, amikért hálás.
- Tanítsd meg a várakozást: a várakozás és a késleltetés összefügg a jövőbeli tanulmányi és pénzügyi sikerekkel. Ha a gyermeked valamire vár, ne azonnal teljesítsd kérését, hanem tanítsd meg neki a türelmet.
- Mutass rá az érzéketlen cselekedetekre: amikor a gyermeked meggondolatlanul viselkedik, segíts neki megérteni, hogy mások hogyan érezhetik magukat, és hogyan lehet segíteni másoknak: ösztönözd arra, hogy tegyen önzetlen cselekedeteket.