Michelle Obama így tanította problémamegoldásra a lányait
A volt first lady szerint a gyerekeknek maguknak kell megtanulniuk kezelni a konfliktusokat – még akkor is, ha néha nehéz kívül maradni.
Minden szülő ismeri azt a helyzetet, amikor a gyerekek egymásnak esnek, és hirtelen döntőbíróként kellene közbelépni. Michelle Obama viszont tudatosan maradt ki a lányaival, Maliával és Sashával kapcsolatos vitákból – erről a saját podcastjában beszélt április végén, testvére, Craig Robinson társaságában.
„Nem akartam közvetíteni közöttük. Mindkettejüket szeretem, de ha nem tudom, ki volt a hibás, ne is kérjék, hogy igazságot tegyek” – mondta Obama, hozzátéve, hogy ha mégis be kellett avatkoznia, akkor senki nem úszta meg szárazon.
„Nincs kedvencen és abban sem vagyok biztos, ki mond igazat. Ha én belépek a helyzetbe, akkor vége: játék leállítva, ajtók becsukva, számítógépek kikapcsolva” – fogalmazott.
A gyerekek megtanulták: nem éri meg veszekedni
A következetes hozzáállás meghozta a hatását. A lányok idővel inkább maguk oldották meg a konfliktusaikat, hogy elkerüljék a szülői beavatkozást – és a vele járó szigorú következményeket.
„Rájöttek, hogy ha tovább akarnak együtt játszani, akkor előbb-utóbb muszáj lesz megbeszélniük, mi a baj” – mesélte Obama.
A konfliktuskezelés nemcsak a családi béke miatt fontos
A Harvard Business Review szerint azok a felnőttek, akik jól boldogulnak a vitás helyzetekkel, gyakrabban lesznek sikeres vezetők vagy menedzserek. És minél korábban sajátítja el valaki ezeket a készségeket, annál könnyebben boldogul majd a munkahelyén, a párkapcsolataiban – vagy bármilyen emberi kapcsolatban.
A Child Mind Institute kutatásai szerint azok a gyerekek, akik megtanulnak együttműködni és érzelmileg kontrollálni magukat, később is jobban kommunikálnak és kiegyensúlyozottabb kapcsolataik lesznek.
Hogyan segítheted gyermekeidet a konfliktuskezelésben?
Ha szeretnéd segíteni a gyerekedet abban, hogy magabiztosan kezelje a konfliktusokat, Carolina Fleck, a Stanford pszichológusa a következőket javasolja:
- Beszélgess vele nyugodt körülmények között. Először is hallgasd meg, ismerd el az érzéseit, és próbáld megérteni a háttérben húzódó okokat.
- Engedd, hogy ő vezesse a beszélgetést. Fontos, hogy szabadon kifejezhesse magát, megszakítás nélkül.
- Gyakorold az aktív figyelmet. Ne vágj közbe, maradj nyugodt, és fókuszálj rá teljesen.
- Ha hibáztál, vállald a felelősséget. Ha például kiabáltál, kérj bocsánatot – ez példaértékű a gyerek számára is.
- Mondd el a saját nézőpontodat is. De csak akkor, amikor már ő elmondta a magáét, és kicsit lecsillapodtak a kedélyek.
A legjobb példa te magad vagy
Michelle Obama szerint a gyerekek leginkább azt tanulják meg, amit nap mint nap látnak. Ha a szülők folyton veszekednek, akkor a gyerekek ezt fogják normálisnak tartani.
„A szülőknek érdemes végiggondolniuk, milyen légkört teremtenek otthon. A gyerekek nem csak úgy, minden előzmény nélkül kezdenek el folyton vitázni. A kérdés inkább az, hogy milyen hangulatot teremtünk a házban?” – fogalmazott.
(Kiemelt kép: Getty Images / Unsplash)