Arcfiatalítás szike nélkül
Minél fiatalabbnak látszani, miközben a természetes vonásainkat is megőrizzük: az üde, egészséges arcbőr mindannyiunk álma.
Az egyre több orvosesztétikai beavatkozás, plasztikai műtét a fiatalodás számtalan útját kínálja, mi most inkább azokat a módszereket mutatjuk, amelyek szike nélkül segítenek, hogy még sokáig üde, egészséges legyen az arcbőrünk, megőrizve a természet adta vonásainkat.
Arcjóga
Nemcsak a végtagok, has izmait kell fitten tartani, de az arcizmokat is – ebben segít bennünket az arcjóga. A szépségápolási rutin lényege, hogy megerősítsük az arc izmait, a tornával serkentjük a szövetek vérkeringését, méregtelenítünk és fiatalítunk.
Szakemberek szerint a rendszeres (napi szintű, alkalmanként 20-30 percnyi) tornával éveket fiatalodhatunk, az eredmény pedig már néhány hónap kitartó munka után látható lesz. Az arc izmainak erősítése, a vérellátás javítása, a kollagéntermelés serkentése látható eredményt ad.
Az arcjóga mesterei ígérik, hogy rendszeres gyakorlással csökkenthetjük a szem körüli ráncok számát, halványodnak ugyanitt a sötét karikák, a tekintet kinyílik. Csökken a toka mérete, ahogyan kisimulnak a mélyebb, száj és orr körüli barázdák is.
Természetesen az interneten, a különböző videómegosztó oldalakon megannyi oktatóanyagot találunk, mégis, érdemes – legalább az induláskor – szakember segítségét kérni, hogy biztosan ne okozzunk kárt a bőr szövetében. Ahogyan a sport esetében, úgy a kezdőknek itt is érdemes hozzáértő segítségét kérni. Elérhetőek különböző online workshopok is, amelyek keretein belül úgy sajátítható el a tudás, hogy még a lakásból sem kell kitenni a lábunkat.
Arcmasszázs
Kevés pihentetőbb helyzet létezik annál, mint mikor a kozmetikus ágyán fekszünk, miközben a szakember értő keze masszírozza az arcunkat. Érdemes havi-kéthavi rendszerességgel időpontot kérni a kényeztetésre, de a köztes időszakban is ajánlatos bevetni az arcmasszázst.
Az alap mozdulatok hamar elsajátíthatóak, a reggeli és az esti krémezés rutinjába illeszthetőek, így még túl sok időt sem vesznek el a napunkból, ám az eredmény hosszú távon magáért beszél. (Érdemes az arcjóga és -torna után is átmasszírozni az arcunkat.)
A masszázs serkenti a vérkeringést, több oxigént juttat a sejtekhez, segít a méreganyagok távozásában, eltávolítja az elhalt hámsejteket (így a használt kozmetikumok jobb eredménnyel szívódnak fel), az arc színe újra egészséges, ragyogó lesz.
Az arcmasszázshoz különböző segédeszközöket vethetünk be. A kínai gyógyászat például a gua sha-t, a reflexológia egyik módszerét ajánlja: az apró, csontból vagy kőből készült kis lemezzel gyakorolnak nyomást az adott testrészre, dörzsölik át vele az arc részeit. Hatására halványulnak a ráncok, puhább lesz a bőr.
Az arcroller, ami gyógyító kövekből, például jade, rózsakvarc vagy hegyikristályból készül, hasonlóan hatékony öregedést lassító eszköz. Pihenteti és ragyogóvá teszi a bőrt már néhány percnyi használat után, rendszeres „rollerezéssel” pedig a bőr kollagéntermelését serkenthetjük. Erősíti a krémek, olajok hatását, méregtelenít, serkenti a nyirokrendszer működését.
Alapszabály – bármely változatát választjuk a masszázsnak -, hogy csak megtisztított bőrrel dolgozzunk, használat után pedig alaposan tisztítsuk meg az eszközt is.
Gyógynövények bevetésen
A fényvédők használatát és a megfelelő táplálkozás hatékonyságát nem lehet eleget hangsúlyozni, ha a bőrvédelemről van szó. A bőrtípushoz megfelelő erősségű fényvédő használata télen-nyáron kötelező (ne felejtsük el a nyak és a dekoltázs ápolását sem!), ahogy az antioxidánsok bevitele és bőrre való felvitele is sokat segíthet.
„A szemvidítófű hatóanyaga a szemkörnyék kipihentebbé tételében segít, de hatásos a medveszőlőlevél a kék karikákra és a hibiszkusz- és ligetszépe olaj is sokat segít a szemkörnyék frissebbé tételében. A duzzadt ödémás szemekre a centella, a homoktövis és az A-, B-vitaminok, illetve a Q10 a megfelelő választás. Az arcápolásban olyan termékeket érdemes keresni, ami ligetszépe-, tamanu olajat, borágó-, fekete kömény- vagy baobab olajat és hidratáló chiamag-, lenmag kivonatot, sőt hialuronsavat is tartalmaz, hisz ezek mind hozzájárulnak a bőr üdébbé, hidratáltabbá tételéhez” – mondja Dr. Gyovai Viola, okleveles biológus, a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusa, a BIOLA biokozmetikumok cégalapító ügyvezetője.
A megfelelő arcápolási rutin mihamarabbi bevezetése sokat segíthet az ügyünkön, emlékeztet a szakember.
„A galagonya, az aloe vera, a ligetszépe olaj, a bíbor kasvirág, a csipkebogyó, a tamanu olaj, a görögdinnye olaj, az algák és a mandula kivonata segíthet a bőr regenerálásában” – magyarázza Dr. Gyovai Viola.
„45 éves kor körül a lelassult kollagén- és elasztin-termelés miatt elmélyülnek a mimikai ráncok. Az aminosavakban gazdag zabcsíra vagy a mandulatej aminosavai sokat segítenek a bőrfiatalításban. Az egyik legfontosabb lépés az esti alapos arctisztítás és az aminosavakban, antioxidánsokban és tápanyagokban gazdag éjjeli arcápolók. Az argánolaj, a goji, a gyömbér, a búzavirág-kivonatokkal, a szilvamag-, borágó olaj, vagy a gingko-kivonattal készült termékek nagyon hatásosak lehetnek ennek a korosztálynak a számára. 50 éves kor fölött, ha addig nem is szenteltünk nagy figyelmet a bőrápolásnak, innentől érdemes elkezdeni és minél gazdagabb hatóanyagú termékeket alkalmazni a bőr vízmegtartó képességének és a bőr regenerációjának fokozására és szükségessé válik a szérumok használata. A peeling legalább heti egyszer ajánlott és az arcápolók, szérumok alkalmazása napi szintű használata hatásos ebben a korban. A csukóka, a barna szárnyasmoszat, a havasi gyopár, szalmagyopár és multivitaminok együttese lehet ennek a korosztálynak a varázsszere, hisz a magas hatóanyag-tartalmú natúr- vagy biotermékek másfél-két hónapos alkalmazása után akár 10-15 évet is lefaraghatunk” – teszi hozzá a biológus.