Fájdalmas szex? Ne legyints rá, komoly probléma is állhat a háttérben!

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.03.19 | Párkapcsolat | Olvasási idő: 4 perc
Fájdalmas szex? Ne legyints rá, komoly probléma is állhat a háttérben!

A nők közel háromnegyede tapasztal élete során valamilyen formában fájdalmat szex közben – mégis sokan hosszú ideig nem kapnak választ arra, hogy mi állhat a háttérben.

A legtöbben beérik azzal a válasszal, hogy biztos csak pszichés probléma, vagy valószínűleg stressz okozza – pedig a háttérben ennél jóval összetettebb okok is állhatnak. A jó hír az, hogy létezik megoldás, csak tudni kell, hol keressük.

Mi állhat a fájdalmas szex mögött?

A kellemetlen érzés mögött gyakran a kismedence izmainak feszültsége áll, ami nemcsak a szexet, hanem a nőgyógyászati vizsgálatokat vagy akár a tamponhasználatot is fájdalmassá teheti. Ezt a feszültséget kiválthatja stressz, korábbi műtét, trauma, vagy akár a test más pontjain – például a nyakban, derékban vagy csípőben – jelentkező feszültség is.

Hormonális változások is okozhatnak problémát: például szoptatás vagy menopauza idején csökkenhet az ösztrogénszint, ami hüvelyszárazsághoz vezethet – ez pedig természetesen megnehezíti az intimitást.

Mi segíthet?

A legelső lépés, hogy senki ne maradjon egyedül a problémájával – hívja fel a figyelmet a CNN. Egyre több nőgyógyász és szakember ismeri fel a fájdalmas szex valódi okait, és kínál célzott terápiát – például kismedencei gyógytornát, amely nemcsak a fájdalmat csökkenti, de a jövőbeni feszültség kialakulását is segít megelőzni.

Fontos szerepe van a légzőgyakorlatoknak is, amelyek célja a medencefenék izmainak hosszirányú nyújtása. Ez a mozgás gyakran nehezebb, mint gondolnánk, ezért érdemes szakember segítségét kérni. A napi rutin során – például fogmosás közben vagy egy kanapén üldögélve – érdemes figyelni arra, hogy nem feszülnek-e be önkéntelenül ezek az izmok.

A jóga szintén támogatást nyújthat, különösen olyan pózok, mint a babapóz, a pillangóülés vagy a mély guggolás. Ezek segíthetnek csökkenteni a medencei feszültséget, de mindig az egyéni állapothoz illeszkedő, személyre szabott megoldás a legcélravezetőbb.

Nem szabad elfelejteni, hogy a testi tünetek mögött gyakran mélyen eltemetett, akár tudattalan traumák is állhatnak. Egy korábbi kellemetlen élmény, fájdalmas nőgyógyászati vizsgálat vagy akár egy régen elfeledett sérelem is nyomot hagyhat a testben – ezek feldolgozása sokszor nem megy egyedül. Ilyenkor érdemes pszichológus vagy szexuálterapeuta segítségét kérni, aki biztonságos környezetet nyújt a múlt megértéséhez és a gyógyulás elindításához.

Mit tehet a partner?

A legfontosabb: ha fájdalom jelentkezik, az együttlétet meg kell szakítani. A kellemetlen élmény ugyanis könnyen negatív mintázatot alakít ki, amit később még nehezebb lesz oldani. Ehelyett segíthetnek az őszinte beszélgetések, a türelem, az empátia és az egymás iránti kíváncsiság.

Az intimitás sokféle formát ölthet, nemcsak a klasszikus értelemben vett szexet jelenti. A non-penetratív együttlétek – mint az orális szex vagy kézi ingerlés – is örömet és közelséget adhatnak. De egy mély, jelentéssel teli csók vagy ölelés is erősíti az érzelmi kötődést és biztonságérzetet.

A megértés kulcsfontosságú

Sok nő évekig keresi a választ, hogy miért fáj a szex, és gyakran érzi úgy, hogy nem veszik komolyan. Pedig a fájdalom nem „fejben dől el”, és nem kell vele együtt élni. A megfelelő szakmai segítség, az önismeret, a türelem és a támogató partner együtt valódi változást hozhatnak – és visszaadhatják az intimitás örömét.

(Kiemelt kép: Getty Images / Unsplash)

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!