Szakura-láz Japánban – és itthon is: a cseresznyevirágzás, amit látni kell

Elek Lenke Elek Lenke | 2025.04.25 | Kultúra | Olvasási idő: 3 perc
Szakura-láz Japánban – és itthon is: a cseresznyevirágzás, amit látni kell

Tavasszal Japán rózsaszínbe borul – szó szerint. A legendás cseresznyevirágzás, a szakura nemcsak az ország egyik legszebb időszaka, hanem egy egész életérzés, amelyet évente milliók élnek át – most már nemcsak Japánban, hanem Magyarországon is.

A világ egyik legismertebb hanami-helyszíne a Yoshino-hegy, ahol több mint 30 ezer cseresznyefa virágzik egyszerre. Némelyik több mint 1300 éves. A látogatók nemcsak a látványban gyönyörködhetnek, hanem szentélyeket, ősi templomokat is bejárhatnak, és túraösvények kilométereit fedezhetik fel – vagy akár madártávlatból is megnézhetik a virágtengert a hegyre vezető kabinos felvonóról.

Április, a virágzás csúcsa

A virágzás csúcsa április elejére esik, de az időjárástól függően évente változik, így a japánok külön virágzási előrejelzést is vezetnek, amit komolyan is vesznek – akár a meteorológiai híreket. A meredek lejtőkön és napsütötte domboldalakon nyílnak ki először a virágok, így érdemes jó előre tervezni az utat – főleg ha Tokiót vagy Kiotót is útba ejtenéd.

Hanami – a virágok ünnepe

A cseresznyevirágzás köré Japánban egész eseménykultúra épült, amit egy külön szóval, „hanamiként” emlegetnek. Ez nem csupán piknik a fák alatt, hanem mélyen gyökerező hagyomány, amely a természet múlandó szépségére emlékeztet. Tavasszal ez az egyik legforgalmasabb időszak Japánban, nemcsak a helyiek, hanem a külföldi turisták körében is. Főleg azok látogatják ilyenkor az országot, akik különösen kötődnek a japán kultúrához – például egykori kivándorlók és családjaik.

Itthon is virágba borul a szakura-hangulat

Nem kell viszont a világ másik végére utazni ahhoz, hogy átéljük a szakura varázsát. Az ELTE Füvészkertben már hosszú évek óta hagyomány a japán cseresznyefa virágzásához kapcsolódó ünnep. Ilyenkor piknikező takarók lepik el a kertet, japán harcművészeti bemutatók, koncertek, teaszertartások, ikebana kiállítások és haiku workshopok színesítik a programot.

Nem csak Budapesten ünneplik a tavaszt japán stílusban: országszerte egyre több helyszínen rendeznek kisebb-nagyobb szakura programokat. Aki idén tavasszal valami igazán különleges élményre vágyik, annak érdemes felkeresnie a legközelebbi virágzó kertet – akár csak egy piknik erejéig.

(Kiemelt kép: Yu Kato / Unsplash)

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!