Kamala Harris gyerekkorában tanulta meg a siker egyik kulcsát
A gyerekek önállóságra való nevelése, különösen konfliktushelyzetekben, segíthet nekik abban, hogy magabiztosabbak legyenek, és növeli a későbbi sikerek elérésének esélyét – állítják a szakértők.
Ezt igazolja Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke és a Demokrata Párt elnökjelöltje is. Harris elmondása szerint édesanyja, Shyamala Gopalan Harris már gyerekkorában megtanította neki, hogy egy konfliktus során gondolkodjon el azon, hogyan járult hozzá a problémához, vagy hogyan oldhatta volna azt meg. Erről a múlt héten beszélt a Call Her Daddy podcast egyik epizódjában.
„Minden alkalommal, amikor hazamentem egy problémával, édesanyám első kérdése az volt, hogy én mit tettem”
– mesélte Harris a podcast műsorvezetőjének, Alex Coopernek. „Rájöttem, hogy valójában arra tanított, hogy gondolkodjak el azon, milyen lehetőségeim voltak abban a pillanatban, és mit tehettem volna másként. Ez megtanított arra, hogy képes legyek önállóan megoldani problémákat, és hogy szinte mindig van mód arra, hogy irányítsam a helyzetet.”
Kamala Harris példáját a pszichológus szakértők is visszaigazolják: ha megmutatjuk a gyermekeinknek, hogy bízunk bennük annyira, hogy meg tudják oldani saját problémáikat, az növelheti az önbizalmukat – mindaddig, amíg megtaláljuk az egyensúlyt a felelősségvállalás és a túlzott szigor között.
„Amikor megbízunk a gyerekekben, hogy saját döntéseket hozzanak meg, elkezdenek elkötelezettebbé, magabiztosabbá és határozottabbá válni. És ha ez megtörténik, nincs határa annak, mit érhetnek el” – fogalmazott Esther Wojcicki író és nevelési szakértő a CNBC kérdésére.
Tanulmányok szerint az önbizalom kulcsfontosságú eleme a gyerekek jövőbeli sikerének is. Megerősíti bennük azt a hitet, hogy képességeik pozitív eredményekhez vezetnek, legyen szó sportról, tanulásról vagy egészséges kapcsolatok kialakításáról.
Egy másik módja annak, hogy növeljük gyermekeink önállóságát és magabiztosságát az, ha bátorítjuk őket, hogy kiálljanak az elveik mellett. Harris édesanyjától tanultakat az ügyészi karrierjében is hasznosította. Saját hangját használta arra, hogy segítsen azoknak, akiknek kevesebb kontrolljuk van saját életük felett – mondta a podcastban.
„Valójában arról volt szó, hogy meg akartam védeni a legkiszolgáltatottabbakat, akiknek nem volt hatalmuk, mert ki voltak téve az egyenlőtlen erőviszonyoknak” – mondta Harris. „Sok munkám célja az volt, hogy amennyire csak lehet, helyreállítsam az igazságosságra való jogukat.”