Burkoltan tiltják az abortuszt - így korlátozzák a nők jogait Oroszországban

Elek Lenke Elek Lenke | 2025.05.17 | Anyaság | Olvasási idő: 6 perc
Burkoltan tiltják az abortuszt - így korlátozzák a nők jogait Oroszországban

Az oroszországi Legfőbb Ügyészség hat olyan esetet azonosított, amikor a vologdai régióban „orvosi szolgáltatás nyújtásának jogellenes megtagadása” történt a terhesség megszakításával kapcsolatban. Emiatt pénzbüntetésre számíthat a regionális szülészeti kórház főorvosa is.

Egy másik kórház vezetői szerint „utasítást kaptak az ilyen beavatkozások leállítására” – olvasható az orosz Kommerszant című tekintélyes napilapban

Kifogások kontra állami direktívák

A regionális kormányzat vezetője azt nyilatkozta a lapnak, hogy nem utasítják el a régió lakosai számára az abortuszt, csak a különböző klinikáktól és kórházaktól a regionális perinatális központba irányítják őket, ami kifogásnak tűnik. De a jogászok emlékeztetnek arra, hogy az állami és önkormányzati egészségügyi szervezetek a törvény és a kötelező egészségbiztosítás keretein belül kötelesek elvégezni a beavatkozást, ha az anya kéri és ha nincs szakmai ellenjavallata.

Alekszej Kanajev, az Állami Duma (az orosz parlament) képviselője februárban továbbította az illetékesekhez azon nők panaszát, akiktől a régió állami kórházai megtagadták a terhességmegszakítást. Az ezt követő vizsgálat hat esetet tárt fel „orvosi szolgáltatásnyújtás jogellenes megtagadása” és „más egészségügyi intézménybe történő eljárás indokolatlan beutalásának” miatt.

A magánklinikákon nem tilos az abortusz

A vologdai kórház végül az egyik nőnek anyagi kártérítést fizetett erkölcsi sérelemért, és megtérítette a magánklinikán végzett beavatkozás költségét. (A magánklinikákon pénzért ugyanis elvégzik az abortuszt.) A cserepoveci szülőotthont pedig 50 ezer rubelre büntették, mert megtagadta a nőktől a beavatkozást.

A hátsó ok, mint menet közben kiderült, hogy növelni kell a demográfiai mutatókat, a születésszámot az országban. A Legfőbb Ügyészség 19 alkalommal figyelmeztette a Vologda megyei egészségügyi intézmények és szervezetek vezetőit is. „A terhesség mesterséges megszakítására irányuló orvosi segítségnyújtás kérdése továbbra is az ügyészség speciális ellenőrzése alatt áll” – írta Kanajev hozzátéve, hogy Vologda nem önálló hűbérbirtok, ott sem szegheti meg senki a törvényeket.” A parlamenti képviselő sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az abortuszok hallgatólagos tilalma idáig fajult.

Kártérítés jár a privát szektornak?

Régen sem nézték jó szemmel az abortuszt Oroszországban, csak akkor nem léteztek magánklinikák Oroszországban. De ma az említett régióban 25 állami és 16 magánorvosi szervezet rendelkezik engedéllyel abortusz elvégzésére. 2022-ben 2378 abortuszt végeztek, 2023-ban 1709, 2024-ben 1505-öt. 2025 februárjában azonban a régió kormányzója, Georgij Filimonov felszólította a klinikák igazgatóit, hogy ne engedélyezzék az abortuszt. „Ugyanakkor ezt nem tiltják meg a magánklinikáknak, ami meglehetősen furcsa helyzetet szül: olyannyira, hogy a privát szektornak kártérítést fizetnek” – mondta a kormányzó. A terhességmegszakítás esetében kivételt képeznek az orvosi ellenjavallatok és ha a nők nemi erőszak következtében estek teherbe.

A cél a demográfiai válság csökkentése

Ugyanakkor nem utasították el teljesen a terhesség mesterséges megszakítását, mint beavatkozást – közölte a regionális kormány a Kommerszanttal – hanem „minden nőt és minden esetet egyénileg mérlegelnek” ami esetleges és szubjektív lehet, és kevéssé szépíti a helyzetet.

A cél nyilvánvalóan a születésszám növelése és a demográfiai válság csökkentése, miközben elfeledkeznek róla, hogy a magzat megtartása vagy az arról való lemondás a nő elemi joga Ezért úgymond felvilágosító előadásokat tartanak az abortusz esetleges következményeiről, és részletesen információt nyújtanak a gyermekes családokat támogató kormányzati intézkedésekről..

Előtte előadást tartanak és pszichológussal konzultálnak

A Maximova & Partners ügyvezetője, Olga Maksimova arra emlékeztet arra, hogy az abortusz jogát Oroszországban törvény szabályozza, miszerint a terhesség 12 hetéig egy nő önállóan dönt. A későbbi szakaszokban az abortusz csak egészségügyi okokból lehetséges, kivéve a nemi erőszakból eredő terhességet (22 hétig megszakítható). De ugyanaz a törvénycikkely megállapítja, hogy a műtétet legalább 48 órával azután kell elvégezni, hogy a nő kapcsolatba lép egy egészségügyi szervezettel (8-10 hetesen pedig legalább hét nappal). Ez az úgynevezett meghallgatás időszaka – ezt a törvény biztosítja, hogy teljes körű tájékoztatást kapjanak a nők az esetleges szövődményekről és az egészségre gyakorolt ​​következményekről, valamint pszichológussal konzultálnak – hangsúlyozza Makszimova asszony.

A törvények mást mondanak

Ha mindezek a feltételek teljesülnek, egy nőtől nem tagadhatják meg az abortuszt, ellenkező esetben az orvosi szervezetet vagy tisztségviselőit adminisztratív felelősségre vonhatják – teszi hozzá Jevgenyija Rizskova, a Yakovlev and Partners jogásza, valamint a Szamarai Állami Orvostudományi Egyetem Orvosi Jogi és Bioetikai Tanszékének oktatója. Az egészségügyi szervezet köteles minden olyan szolgáltatást nyújtani, amelyre engedélyt kapott – magyarázza.
Mindehhez tudni kell, hogy diktatórikus nagyhatalmak esetében a szülések feletti döntéshez mindig köze van az államnak – lásd Kínát is, ahol egy időben korlátozták a születésszámot. A demográfiai mutatók rosszabbodása többnyire rontja egy-egy birodalom tekintélyét, – az ukrán háború kezdete óta majd egymillió orosz halt meg és sok százezren kivándoroltak – ráadásul évtizedek múlva ki fog majd harcolni a frontokon? – teszi hozzá az újságíró.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!