Így nevelj mentálisan erős gyereket - a harvardi professzor szerint
Aki anya lesz, hamar megtapasztalja: a gyereknevelés mindent elnyel. A barátok, saját igények, hobbi – a legtöbb esetben mind háttérbe szorulnak. Pedig pont azok a kapcsolatok, amelyeket hajlamosak vagyunk feláldozni a család oltárán, kulcsszerepet játszanak abban, hogy a gyerekeink lelkileg erősek maradjanak – állítja Jennifer Breheny Wallace egy friss TED-előadásában.
„Egy gyerek lelki ellenállóképessége a körülötte lévő felnőttek stabilitásából fakad” – mondja Wallace. – „A felnőtt stabilitása pedig azokból a mély, támogató kapcsolatokból, amelyek körülvesznek.” Vagyis: ha a gyerek látja, hogy a szülei időt szánnak a barátaikra, támogatást kérnek vagy adnak, azzal azt tanulja meg, hogy nehéz helyzetekben nem kell egyedül helytállnia.
Szülőként nem csak példát mutatsz – te vagy a minta
Wallace legújabb könyve épp ezt az üzenetet próbálja átadni: a közösséghez tartozás érzése nemcsak fontos, hanem elengedhetetlen a mentális egészséghez – minden életkorban.
A számok is ezt mutatják. Egy 2023-as amerikai felmérés szerint a 30–49 évesek kevesebb mint harmada mondhatja el magáról, hogy öt vagy több közeli barátja van. Az 50 felettiek 34%-a pedig kifejezetten magányosnak érzi magát. És ez nemcsak mennyiségi, hanem minőségi kérdés: sokan panaszkodnak arra, hogy még a meglévő barátaikkal sem érzik igazán mélynek a kapcsolatot.
„Mindannyiunknak szüksége van egy-két emberre az életében, aki igazán ismeri. Aki látja, ha bajban vagyunk, és odanyúl, hogy ránk tegye az oxigénmaszkot” – magyarázza Wallace hozzátéve, hogy ez a fajta kapcsolat az, amit a mai rohanó világban hajlamosak vagyunk elhanyagolni – pedig pont ez tenne minket ellenállóbbá. És a gyerekeinket is.