Magániskola: a gyerek a legjobb befektetés?

Elek Lenke Elek Lenke | 2024.09.03 | Anyaság | Olvasási idő: 4 perc
Magániskola: a gyerek a legjobb befektetés?

A magániskolák sok esetben még az egyetemi tandíjaknál is drágábbak, éves szinten akár többmilliós költségek is felmerülhetnek, amit még egy jó keresetből is nehéz kigazdálkodni. A Grantis pénzügyi tanácsadó cég szakértői utána néztek, hogyan tudnak a szülők, vagy akár a nagyszülők pénzt félre tenni ezekre a kiadásokra.

Sok szülő álma, hogy magániskolába írassa a gyermekét, hogy a lehető legmagasabb színvonalú oktatást kapja, és fiatal korára már több nyelvet beszéljen. Sokan úgy vélik, a gyerek, az unoka a legjobb befektetés. Csakhogy évente több millió forintba is kerülhet a magánoktatás, a legdrágább nemzetközi iskolákban akár 7-8 millió forintot is elkérhetnek egy tanévben, ami már egy teljes egyetemi képzés ára is lehetne. Az egyetemista évekre szintén érdemes időben felkészülni, hogy legyen miből finanszírozni a családnak a tandíjat, és a lakhatást. Nézzük, milyen lehetőségek közül lehet választania annak, aki időben elkezdene félretenni gyermeke taníttatására.

A nagykorúság feltétel lehet

Babakötvényt a szülők, illetve a nagyszülők is vásárolhatnak a gyermeknek a Magyar Államkincstárnál vezetett Start-értékpapírszámlájára. Takarékoskodni akár már havi 5-10 ezer forinttól is lehet, de legfeljebb évi 1,2 millió forintig. Az inflációkövető állampapír idén kiemelt, 20,6 százalékos kamatot fizet. A pénzhez viszont leghamarabb 18 éves korában juthat hozzá a gyermek, így ez a megtakarítás a gyermekkorban felmerülő kiadásokat nem fedezi, az egyetemi tandíj finanszírozásához vagy az első lakás megvételéhez viszont jól jöhet.

Nem mindegy, hogy adómentes vagy sem

Erről az opcióról ritkábban hallani, pedig a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) is alkalmas lehet megtakarítási célra azoknak, akik már rendelkeznek egy nagyobb tőkével, és azt szeretnék kamatoztatni. A számla megnyitásához 25 ezer forint szükséges, majd a megtakarításra szánt összeget a gyűjtőévben, azaz a nulladik évben lehet elhelyezni a számlán, minden év december 31-ig. Ha ez megvalósult, utána ez a megtakarítási forma már nem igényel rendszeres gyűjtögetést. A pénzhez 3 év után adókedvezménnyel, 5 év után pedig adómentesen lehet hozzáférni.

Tragédia esetén a biztosítók tovább fizetik a díjat

A biztosítói gyermek megtakarítási programok legalább 10-15 évre szólnak. A Grantis számításai szerint rendszeres megtakarítással akár már a családi pótlék összegéből is összegyűjthető 5 millió forint a gyermek 18. születésnapjára. A nagykorúság elérése azonban ennél a megtakarításnál nem feltétel a felhasználáshoz, tehát az iskolai kiadásokhoz is segítség lehet. A biztosítóknál egyedi módon van lehetőség haláleseti díjátvállalásra, ez azt jelenti, hogyha tragédia történne a szülővel, akkor a biztosító vállalja, hogy tovább fizeti helyette a megtakarítást a vállalt mértékig, a gyermek biztosan megkapja a neki szánt összeget, és nem fog derékba törni a továbbtanulása.

Tanszerekre és tandíjra is fordítható

Az egészség- és önsegélyező pénztári tagsággal minden évben lehetőség van beiskolázási támogatás igénybevételére, a meglévő megtakarításból, amelynek összege megegyezik az aktuális minimálbérrel, azaz idén 266 800 ezer forint. Az általános- és középiskolásoknál tankönyvekre, tanszerekre és ruházatra fordítható ez az összeg, az egyetemista fiataloknál 25 éves korig a tandíjra, a kollégiumi vagy az albérleti díjra. Van olyan pénztár, ahol ezt nemcsak a szülők, hanem a nagyszülők is igényelhetik. A pénztári megtakarítás előnye, hogy 20 százalékos adójóváírás érvényesíthető utána, évi legfeljebb 150 ezer forintig, ami az iskolakezdés költségeire is felhasználható.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!