Méheltávolítással növelnék a gyermekvállalási kedvet Japánban
A fejlődő országokban világszerte csökken a születésszám, a társadalom ezzel párhuzamosan pedig rohamosan öregszik. Mindenhol másképp próbálják növelni gyermekvállalási kedvet, azonban olyan rémisztő és erőszakos ötlettel sehol sem álltak elő, mint Japánban.
A japán konzervatív párt vezetője, Naoki Hyakuta javaslata óriási felháborodást váltott ki, és bár a politikus próbálja kimagyarázni magát, már önmagában az is félelmetes, hogy ilyen lehetőség egyáltalán felmerül, sőt a nagy nyilvánosság elé is tárhatta a bizarr ötletet.
Japánnak van a világon a legdrasztikusabban öregedő népessége, 2017-ben a 65 év felettiek adták ki a lakosság 27,7%-át, és a számítások szerin 2065-re akár 38,4%-ra is felugorhat ez a szám.
A 2023-ban 124,5 millió főt számláló Japánban 350 074 születést regisztráltak január és június között, 5,7 százalékkal kevesebbet az előző év azonos időszakához képest – derült ki az egészségügyi minisztérium előzetes jelentéséből.
Ennek nyilván összetett okai vannak, de egy japán miniszter úgy döntött, hogy ahelyett, hogy az okokat vizsgálnak az alacsony születési szám mögött, mindenért a nőket teszik felelőssé, és a szó szoros értelmében megcsonkítják a nőket, ha nem teljesítik „kötelességüket”, és nem szülnek gyereket.
A megdöbbentő javaslatot a japán konzervatív párt vezetője, Naoki Hyakuta tette közzé egy november 8-i YouTube-videóban, amelyben a nemzet születési rátájának növelését célzó intézkedésekről beszélt. A miniszter azt javasolta, hogy a nők 25 éves koruk után ne házasodhassanak, 30 éves korukban pedig kényszerített méheltávolításnak vessék alá magukat. Úgy vélte, hogy ez arra ösztönözné őket, hogy mielőbb gyermeket vállaljanak, és megfordítaná a csökkenő születésszámot. A politikus azt is javasolta, hogy 18 éves kortól korlátozzák a nők egyetemi oktatáshoz való hozzáférését, elképzelése szerint azért, hogy több gyermeket szüljenek.
A legrosszabb disztópiákat idéző elképzelés óriási felháborodást váltott ki, aminek az lett az eredménye, hogy a politikus nyilvánosan bocsánatot kért. Ebben azt állította, hogy ötletei csupán hipotetikusak voltak, és nem tükrözik az ő személyes nézeteit. A minisztert sokan bírálták regresszív és diszkriminatív megjegyzései miatt, ami aggodalmakat váltott ki a nők jogait és a reproduktív szabadságot illetően.
Hyakuta azzal a magyarázattal állt elő, hogy „sci-fi történetként” vetették fel ezeket az elképzeléseket, hogy általuk vitát indítsanak el, és nem kell ezeket szó szerint venni. Elismerte, hogy a szavai „rendkívül durvák” voltak, és hangsúlyozta, hogy nem támogatja a nőkkel szembeni ilyen drasztikus intézkedéseket.
„Azt akartam ezzel mondani, hogy nem tudjuk átalakítani a társadalmi struktúrát, hacsak nem teszünk valamit, ami ilyen messzire megy. Szeretném visszavonni a megjegyzéseimet és bocsánatot kérni’” – mondta.
Japán termékenységi válsága sürgető probléma, mivel az ország küzd az elöregedő népesség és a csökkenő munkaerő jelentette kihívásokkal. A mostani teljesen elborult próbálkozás olyan, a házasságkötés és a nemzés ösztönzését célzó ellentmondásos intézkedéseket követ, minthogy a nőket arra ösztönzik, hogy vidéki férfival kössenek házasságot.
Lehet, ideje lenne, hogy a döntéshozók megkérdezzék a nőket, hogy mi hozná meg a kedvüket a gyeremekvállaláshoz, és nem dobálóznának a fejük fölött a testi épségüket és egészségüket veszélyeztető ötletekkel?
(Kiemelt kép: Getty Images / Unsplash)