5 vegán fehérjebomba, amit húsevőként is vétek kihagyni
A vegán étrenddel kapcsolatos tévhitek között az egyik leggyakoribb az, hogy hús nélkül nem lehet megfelelő mennyiségű fehérjét bevinni a szervezetbe. Azonban ez a félelem alaptalan, hiszen számos, könnyen hozzáférhető vegán fehérjeforrás létezik, amelyeket gond nélkül beépíthetsz az étrendedbe.
A megfelelő mennyiségű fehérjebevitel létfontosságú, hogy egészséges maradj. Támogatja az izomépítést, erősíti a csontjaidat, gondoskodik az egészséges sejtműködésről, védi a sejtszerkezetet, segít legyőzni a szervezet gyulladásait, erősíti az immunrendszert és javítja az agyműködést, részt vesz az ingerületátvivő anyagok szállításában (ezek a „hírvivő” molekulák viszik az üzenetet az ideg- és izomsejtek között). Sőt még a fogyásban is segíthetnek, hiszen sokkal lassabban szívódnak fel, mint a szénhidrátok, ezáltal hosszabban tartó teltségérzetet biztosítanak. Fehérjében gazdag ételek a különböző húsok, tejtermékek, de elegendő mennyiséget vihetsz be akkor is, ha vegetáriánus vagy vegán vagy, hiszen számos növényi alapanyag tartalmazza ezt az esszenciális tápanyagot: tofu, magok és magvajak, hüvelyesek, zab, hajdina és persze számos zöldség is. Most következő összeállításunk ez utóbbit, a fehérjedús zöldségeket gyűjtötte össze.
Borsó
A borsó valódi fehérjebomba, 150 gramm borsó közel 8 gramm fehérjét tartalmaz. Ebből készült tészták és rizs is remek alternatívái lehetnek a hagyományos ételeknek. A borsó emellett gazdag antioxidánsokban, vitaminokban és kiváló rostforrás is.
Spenót
225 gramm főtt spenót körülbelül 5 gramm fehérjét tartalmaz, emellett gazdag vasban, kálciumban, valamint A-, C- és K-vitaminokban is. Bármely étkezésbe könnyen beépíthető – reggeli turmixokhoz, salátákhoz, gabonafélékhez, vagy akár tészta- vagy levesételekhez is.
Édesburgonya
200 gramm főtt édesburgonya körülbelül 4 gramm fehérjét tartalmaz, emellett kiváló kálium-, B6- és C-vitaminforrás, valamint magas rosttartalmának köszönhetően segít a vércukorszint és a koleszterinszint szabályozásában is.
Gombák
A főtt gomba körülbelül 3 gramm fehérjét tartalmaz 150 grammra vetítve. Ezenkívül szelént, B-vitaminokat és káliumot is tartalmaz. Remekül illik akár tofu mellé is, ami szintén kiváló fehérjeforrás.
Kukorica
150 gramm főtt kukorica körülbelül 5 gramm fehérjét biztosít, valamint B-vitaminokat és rostot is tartalmaz, ráadásul kiválóan kombinálható más ételekkel a konyhában.
Bab
A bab és a hüvelyesek sokoldalú, tápláló alapanyagok. Fehérjetartalmuk igen változó, például a fekete bab (15 gramm/60 gramm), a csicseriborsó (14,5 gramm/170 gramm), a vesebab (13 gramm/180 gramm) míg a lencse (18 gramm/75 gramm), mindegyik alternatíva kiváló fehérjeforrás.