Így csökkentheted 40 felett a rák, szívbetegség és korai halál kockázatát

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.07.07 | Egészség | Olvasási idő: 4 perc
Így csökkentheted 40 felett a rák, szívbetegség és korai halál kockázatát

Ha középkorúként belefogsz a fogyásba, nemcsak a tükörképeden javíthatsz – egy friss kutatás szerint ezzel akár évtizedekkel későbbi betegségeket is elkerülhetsz. A Helsinkiben végzett nagyszabású elemzés azt találta, hogy már a testsúly 6,5 százalékos csökkenése is látványosan csökkenti a krónikus betegségek és a korai halálozás kockázatát.

A JAMA Network Open szaklapban megjelent tanulmány több mint 23 ezer ember adatain alapult és három, különböző korszakban élő csoport életútját követte évtizedeken át. Az eredmény rámutatott, akik középkorúként lefogytak – anélkül, hogy gyógyszerekhez vagy műtéthez nyúltak volna –, ritkábban szenvedtek szívrohamban, stroke-ban, daganatos betegségekben vagy krónikus légzőszervi problémákban és általánosságban is tovább éltek – írja a CNN.

Nem csak a kilók számítanak

Fontos tudni, hogy a vizsgált időszak nagy része még a modern fogyókúrás gyógyszerek és beavatkozások előtti időkre esett – vagyis az érintettek elsősorban életmódbeli változtatásokkal, étrenddel és mozgással érték el a súlycsökkenést. „Ez azért jelentős, mert a kutatás közvetlenül összeköti a tartós fogyást a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a halálozás csökkenésével – ez pedig nem volt még ennyire egyértelműen alátámasztva” – mondta Aayush Visaria klinikai kutató, aki ugyan nem vett részt a vizsgálatban, de fontos mérföldkőnek tartja az eredményeket.

Ugyanakkor Visaria kiemelte: az eredmények egy homogén, fehér európai mintán alapulnak, így más etnikai háttérrel rendelkező csoportokra nem feltétlenül vonatkoztathatók egy az egyben. Emellett a testtömegindex (BMI), amit a tanulmány alapul vett, nem mindig ad pontos képet a testösszetételről – például nem különböztet meg izomtömeget és zsírt, holott a zsigeri zsír, vagyis a belső szerveket körülvevő zsírszövet számít igazán rizikósnak.

Életmódváltás: nem csak a súly a lényeg

A kutatás megfigyeléses volt, tehát nem bizonyítja ok-okozati összefüggéssel, hogy maga a súlycsökkenés hozta a pozitív hatásokat – elképzelhető, hogy a vele járó életmódváltás (például egészségesebb étrend és rendszeres mozgás) ugyanolyan fontos szerepet játszott. Timo Strandberg, a tanulmány vezető szerzője szerint ezek együtt járnak: a súlycsökkenés enyhíti például az ízületi problémákat vagy az alvási apnoét, míg a mozgás és az étrend önmagukban is csökkentik a szív-érrendszeri kockázatokat.

A mediterrán diéta – amely sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, olívaolajat és magvakat tartalmaz – az egyik legjobb választás lehet. Kutatások szerint nemcsak a szívnek tesz jót, de hozzájárulhat a csontsűrűség megőrzéséhez is, és csökkentheti egyes daganatos betegségek kialakulásának esélyét.

Mennyi mozgásra van szükség?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) iránymutatása alapján heti legalább 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc intenzív mozgás ajánlott felnőtteknek, valamint heti kétszeri izomerősítő edzés.

De a szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy az elhízás nem kizárólag egyéni probléma. Társadalmi szinten is szükség van változásokra – például arra, hogy az egészséges élelmiszerek és a mozgási lehetőségek valóban elérhetők legyenek mindenki számára. „Nem elég csak az egyéneket hibáztatni” – hangsúlyozta Strandberg. „Olyan környezetet kell teremteni, ahol az egészséges választás a könnyebb választás.”

Ha szeretnél hosszabb távon is egészséges maradni és csökkenteni a krónikus betegségek kockázatát, akkor a középkor nem a feladás, hanem az újrakezdés ideje. Már néhány kiló leadása is látványos változást hozhat – nemcsak a tükörben, hanem a laboreredményeken is.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!