Találkozás a Gödöllői Királyi Kastély „úrnőjével”

Elek Lenke Elek Lenke | 2024.11.30 | Siker | Olvasási idő: 8 perc
Találkozás a Gödöllői Királyi Kastély „úrnőjével”

Ha Gödöllő, akkor Tüske Boglárka.

Az évek hosszú során sokszor találkoztam Bogival, aki számomra e csodás kastély megszemélyesítője, „úrnője,” hivatalos munkaköri beosztása szerint kommunikációs vezetője.

Honnan ez az erős kötődés?

Munkavállalóként 1997 óta dolgozom a kastélyban, de ezer szállal kötődöm e csodahelyhez, gyerekkorom óta. Gödöllői születésűként már kisiskolás koromban magamba szívtam a kastély akkoriban még szociális otthonként működő légkörét, ugyanis mint zenei tagozatos általános iskolás, minden évben énekkel és szavalattal köszöntöttük a történelmi épület falai között élő idős embereket. Már akkor megfogott az épület monumentalitása, emellett nem kerülte el a gyermekszemek figyelmét sem az, hogy e falak között egykor bizonyára más jellegű élet folyhatott. Később, gimnazistaként személyes tanúja lehettem, ahogy 1991 márciusában Habsburg Ottó a kastély erkélyéről üdvözölte a gödöllőieket – 70 évvel azután, hogy gyermekként utolsó alkalommal Gödöllőn tartózkodott.

Miért éppen a turisztikai pályát választottad? Merthogy a kastély ma az egyik legfontosabb turisztikai vonzerő, egész Magyarországon.

Pályaválasztásomat nagyban meghatározta a cél, hogy mindenképpen emberekkel szeretnék foglalkozni és az idegennyelv-tudásomat kamatoztatni. Ezért a Vendéglátóipari Főiskolán akkor frissen indult idegenforgalmi és szállodaipari szak hallgatója lettem. A főiskolai évek alatt úgynevezett külsős tárlatvezetőként kalauzoltam a kastélyba érkező hazai és külföldi látogatókat.

Ez akkor lehetett, amikor először látogattam a kastélyba, és még a romokon bukdácsoltunk az akkori vezérigazgatóval…

Igen, ez még a felújítás kezdete előtti időszak. Igazi hőskor volt, de nagyon hálás vagyok érte, hiszen láthattam, honnan indult el a folyamat és hova értünk el napjainkra. A diploma megszerzését követően, idegenforgalmi közgazdászként immár a megszépült kastélyban helyezkedtem el. Fiatal szakemberként megtisztelő volt számomra, hogy nemes és nagy felelősséggel járó feladatként, hazánk legtöbb vendégét fogadó kastélyának látogatás-menedzsmentjéért, operatív irányításáért feleltem.

Tüske Boglárka - Gödöllő

Kép: Tüske Boglárka

A kastély élete nagyon mozgalmas. Komolyzenei koncertek, kiállítások, állami és családi rendezvények zajlanak itt. Van dolgod.

Az idők során számos területen kaptam lehetőséget arra, hogy tapasztalataimat bővítsem: a komolyzenei fesztiválok, családi és céges rendezvények szervezésétől, a hazai és nemzetközi kiállításokon és szakvásárokon való részvételen át a turisztikai termékfejlesztésig, és a kastély egységes piaci jelenlétének megerősítéséig, márkaépítésig.

Emellett nem lehet könnyű családanyaként is helytállni.

Már értékesítési és marketingvezető voltam, amikor megtörtént a csoda a privát életemben: két remek kissrác boldog édesanyjaként a családi életben is kiteljesedhettem. Tudjuk, a turizmus nem klasszikusan családbarát műfaj, de az élet minden területén maximálisan támogató férjem segítségével sikerült a nehézségeket leküzdenem és azokból mindig erősebben tovább lépnem. A második gyermekünk születése után visszavártak a kastélyban és kommunikációs vezetőként térhettem vissza a munka világába.

Mindeközben állandó elvárás manapság a szakmai, digitális továbbképzés.

Igen, a gyermekekkel otthon töltött időszakban is folyamatosan tovább képeztem magam (webanimátori képzésen webfejlesztési és tartalomgyártói kompetenciákkal bővítettem tudásomat) a kastély online és offline piaci jelenlétét igyekeztem update tudással is felvértezve a legmagasabb szintű stratégia mentén véghez vinni.

Gondolom sokan irigyelnek, hiszen munkahelyednek nevezheted azt az épületet, ahol valaha Sisi lakott.

Valóban, az itt dolgozóknak abban a szerencsében van részük, hogy munkahelyükként nevezhetik meg Sisi egykori kedvenc hazai pihenőkastélyát. A közel négymillió látogató is bizonyára erről csatol vissza pozitív üzenetet, akik a világ mind a négy égtája felől érkezve, az 1996-os megnyitás óta felkeresték ezt a kulturális-turisztikai attrakciót. Egy kastélyban dolgozni minden kihívás vagy nehézség ellenére is csodás érzés. A gödöllői kastélynak pedig van egy olyan, nehezen megfogalmazható magnetikus vonzereje, mely aligha enged kötelékéből.

Úgy hallottam, újból visszaültél az iskolapadba.

Az élethosszig tartó tanulás vágyától hajtva hosszú évek kihagyása után ismét „diák” lettem, 2019-ben a Budapesti Gazdasági Egyetem marketing mesterképzésén szereztem kitüntetés minősítésű okleveles közgazdász diplomát. Az itt elsajátított elméleti és gyakorlati tudást a mindennapokba építve, naprakész, immár nem csupán a turizmusra, hanem sokkal szélesebb iparági összefüggésekre kaphatok választ, melyet a napi munka során is jól alkalmazhatónak érzek.

Melyik részét szereted legjobban a munkádnak?

Itt egyetlen munkanap sem azonos a korábbival: mindig munkálkodik a csapat valami újdonságon, termékfejlesztésen, rezonálva a folyamatosan megújuló fogyasztói igényekre. Így tudunk megújulni és mindig izgalmas, széles célközönséget megszólító, széles műfaji sokszínűségből merítő kínálattal vendégeinket kiszolgálni.

A legemlékezetesebb találkozásaim ahhoz a tevekénységünkhöz kötődnek, melynek ellátása szintén a mi kis kétfős kommunikációs-marketing csapatunkhoz tartozik: ez pedig a filmforgatás.

Akkor világsztárok is megfordulnak itt.

Hosszú évek óta számos hazai és nemzetközi film készült nálunk, köszönhetően a remek lokációnak és a kreatív filmes szakmával kialakított jó kapcsolatunknak. Az évek alatt megfordult nálunk számos világhírű színész: különös érzés volt félméteres távolságban állni Cate Blanchett, Eva Green vagy Luke Evans mellett. Ám a legkülönlegesebb, legmeghatóbb találkozásként mégis azt a 2005-ös találkozást említeném, amikor a Sisi triológiában Ferenc Józsefet alakító Karlheinz Böhm-mel volt alkalmam találkozni, és röviden beszélgetni a kastélyban tett látogatása alkalmával.

Pár hete voltam legutóbb Gödöllőn, a Sisi, a sztár! kiállítás igazi szenzáció. De melyik volt az elmúlt évek alatt a kedvenc tárlatod?

Legemlékezetesebbként talán a múlt évi nagy időszaki tárlatunkat emelném ki. A Schönbrunn kincsei Gödöllőn címet viselő kiállítás hazai viszonylatban, de nemzetközi szinten is sikertörténetként értékelhető. Az Erzsébet királynéhoz és a királyi család tagjaihoz köthető közel 200 eredeti használati tárgy ugyanis először hagyta el a schönbrunni kastély falait és első útja Gödöllőre vezetett. Nagy öröm volt ebben a projektben dolgozni, kampánytervezéssel, médiapartnerekkel, tartalomgyártással foglalkozni, széles földrajzi és célcsoporti merítéssel. Jó érzés volt olvasni a látogatói visszacsatolásokat és szakmai elismerő sorokat egyaránt.

A karácsony mindig különleges időszak Gödöllőn. Idén milyen lesz?

A királyi család több alkalommal bizonyíthatóan itt töltötte az ünnepeket, megajándékozták a település lakóit. Napjainkban is ünnepi díszruhát ölt a kastély, mi pedig olyan, a boldog békeidők karácsonyváró hangulatát megidéző programok sokaságával készülünk az Adventi Kastélynapokram immár 24 éve, mely vendégeink lelkét is díszbe öltözteti, és segít kicsit kiszakadni az ünnepi készülődés stressztől terhelt hétköznapjainak sorából.

Egy kastély, amely igyekszik megőrizni mindent a múltból, hogy tekint a jövőre?

Tíz év múlva reményeim szerint már egy teljes egészében, zöld szemléletben felújított, a kor igényeinek megfelelően, vendégbarát funkciókkal fűszerezett kastélykomplexum és park fogadja a vendégeket Gödöllőn. Ha szálláshely is csatlakozna hozzá, az már csak hab lenne a tortán…

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!