Óriási tévhit, hogy a ventilálás megnyugtat
Egy frusztráló nap vagy egy komoly veszekedés után jó ötletnek tűnhet egy kiadós futással vagy egy baráti beszélgetéssel – ventilálással – levezetni a feszültséget. A tudomány szerint viszont ezek a tevékenységek épp az ellenkező hatást válthatják ki.
Kutatók több mint 10 ezer résztvevő adatait elemezték, az átfogó tanulmány eredményét pedig a Clinical Psychology Review című lapban publikálták. A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy a düh és az indulatok kezelése szempontjából az olyan gyakori, de az izgalmakat tovább fokozó reakciók, mint a futás vagy a panaszkodás hatékonyabbak-e, vagy az olyan lecsendesítő folyamatok, mint például a jóga vagy a meditáció.
Hova irányítod a figyelmed?
A kutatók arra jutottak, hogy ha valóban szeretnéd kezelni a dühöt és az indulatokat, akkor érdemes elsajátítani bizonyos meditációs gyakorlatokat, a lecsendesítő folyamatok ugyanis hatékonyabb eszközök a szervezet számára mentális és fizikai síkon is.
Ha még soha nem meditáltál íme, három kérdés, ami segít irányítani a figyelmed stresszes állapotban is:
- Hova irányítom a figyelmem? Figyeld meg, hogy hova kalandozik el az elméd és próbáld újra a lélegzetedre összpontosítani.
- Hogy érzem magam most? Gondolj arra, milyen hangulatban vagy. Ne próbáld megváltoztatni, csak vegyél tudomást róla, hogy érzed magad.
- Mi a szándékom? Emlékeztesd magad arra, hogy miért akartál meditálni. Ez motiválhat téged a folytatáshoz. Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása segíthet abban, hogy jobban jelen legyél a pillanatban.
15-20 perc elég lesz a változáshoz
Nem kell hosszú ideig meditálnod ahhoz, hogy pozitív eredményeket tapasztalj. Már naponta akár 20 perc meditáció is segít, hogy hosszú távon jobban vedd az akadályokat, idővel pedig abban is, hogy egy feszültebb pillanatban könnyebben kezeld az indulataidat. Már néhány perc csend is segíthet csökkenteni a frusztrációs szintet, sokkal hatékonyabban, mint a ventilálás, ami csak tovább fokozza az indulatokat.