Ne hagyd, hogy rabságban tartson a perfekcionizmus!
Az új év kezdete gyakran új célokat és fogadalmakat hoz magával – még több teljesítményt, még magasabb elvárásokat állítunk magunk elé. De mi van akkor, ha a jobb egészséghez és boldogabb élethez éppen az vezet, hogy elengedjük a tökéletesség hajszolását?
Dr. Ellen Hendriksen, a Boston Egyetem klinikai pszichológusa szerint a perfekcionizmus nemcsak a mentális, hanem a fizikai egészséget is károsíthatja. Hendriksen szerint a perfekcionizmus lényege nem az, hogy valaki mindig tökéletes akar lenni, hanem az, hogy soha nem érzi magát elég jónak. Ez a folyamatos elégedetlenség sokszor szorongáshoz, depresszióhoz vagy akár fizikai problémákhoz, például migrénhez és izomfeszültséghez vezethet. Szerencsére van kiút. Íme öt gyakorlati tipp, amivel enyhítheted a perfekcionizmus szorítását.
Ne az eredményeid határozzanak meg
Fontos, hogy ne keverd össze a teljesítményedet az önértékeléseddel. Természetes, hogy büszke vagy egy sikeres projekt befejezésére vagy egy jó eredményre, de ezek nem határozzák meg, ki vagy valójában. Az értéked sokkal több, mint az elért eredményeid – a kapcsolataid, az érdeklődési köreid és az élet élvezete mind hozzád tartoznak.
Csitítsd el a belső kritikus hangot
Az önkritikus gondolatok sokunkat kísértenek, de nem kell őket mindenáron komolyan venni. Gondolj úgy rájuk, mint egy háttérzajra egy kávézóban – hallhatod őket, de nem kell beléjük merülnöd. Ha azt érzed, hogy „nem vagy elég jó,” jusson eszedbe, hogy ezek csupán gondolatok, nem tények.
Gyakorolj önmagaddal szembeni együttérzést
Az önszeretet nem azt jelenti, hogy folyamatosan pozitív gondolatokkal kell bombázd magad. Néha elég egy egyszerű szó vagy cselekedet, például egy mély lélegzetvétel, egy rövid pihenés vagy egy csésze kávé élvezete. Adj magadnak engedélyt arra, hogy néha kihagyd az edzést, ha épp alvásra van szükséged, vagy ne erőltesd túl magad, amikor egy kis szünet többet segítene.
Merj néha „haszontalan” lenni
Nem kell minden percet produktívan eltölteni. Ha az életedet csak az önfejlesztés és a teljesítmény vezérli, könnyen elveszítheted az örömöt a mindennapokban. Olvass egy könnyed regényt, nézz meg egy vígjátékot, vagy tölts egy órát teljesen haszontalannak tűnő tevékenységgel – ha élvezed, már megérte.
A fókusz a munkán legyen, ne rajtad
Ne arra koncentrálj, hogy a munkád tükrözi-e a személyiséged értékét. Helyette tekints rá úgy, mint egy szobrász a márványtömbre: hogyan lehetne jobbá tenni az alkotást? Ha a folyamatra és az eredményre fókuszálsz, nem fogsz minden hibát a saját személyiséged kudarcaként megélni.
Engedd meg magadnak a tökéletlenséget
A perfekcionizmus csapdája, hogy sosem érezheted magad elég jónak. De ha képes vagy elengedni a túlzott elvárásokat, és megtalálni az egyensúlyt az élet örömei és a céljaid között, sokkal boldogabb és kiegyensúlyozottabb leszel. Kezdj el még ma apró lépéseket tenni, és figyeld meg, hogyan változik az életed!
(Kiemelt kép: Andrej Lišakov / Unsplash)