Több országban is betiltották ezt a fehérneműt
A csipkés alsónemű a fehérneműdivat egyik alapdarabja, a női ruhatár elengedhetetlen része. Egyes szakértők szerint viszont nem feltétlenül a legjobb választás az intim egészség szempontjából.
Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán kormányai annyira aggódtak a csipkés bugyik miatt, hogy 2014-ben betiltották azok forgalmazását. A tiltás mögött nem erkölcsi okok álltak, hanem az egészségügyi aggályok, mivel ezek az alsóneműk általában nem rendelkeznek pamutbéléssel, ami fontos lenne a megfelelő nedvességfelszívás biztosításához.
A tilalom célja az volt, hogy megvédje a fogyasztókat az olyan szintetikus anyagokból készült ruhadaraboktól, amelyek nem képesek elég nedvességet felszívni. A 2014 júliusa óta érvényben lévő rendelet értelmében a posztszovjet országokban csak olyan fehérneműk árusíthatók, amelyek legalább 6% pamutot tartalmaznak.
A döntés nem aratott egyöntetű sikert, sokan tiltakoztak ellene. Nők tömegei vonultak az utcára a ruházkodási szabadság védelmében, és sokan csipkés bugyiban pózoló képeket osztottak meg a közösségi médiában, ezzel fejezve ki nemtetszésüket a tiltással szemben.
Valóban ilyen egészségtelen lenne a csipkés bugyi? Az orvosok és egészségügyi szakértők gyakran hangsúlyozzák, hogy a pamut fehérnemű nem csak kényelmes viselet, hanem különösen egészséges is. Különösen ajánlott azoknak, akik hajlamosak hólyaghurutra, hüvelyszárazságra, bakteriális vaginózisra vagy gombás fertőzésekre.
A pamut anyag előnye, hogy megakadályozza a baktériumok és gombák elszaporodását, amelyek fájdalmas hüvelyfertőzéseket okozhatnak. Különösen fontos lehet a pamutbélés viselése cukorbetegség vagy várandósság idején, mivel ezekben az állapotokban megnövekszik a fertőzések kockázata. A pamut mellett a lenből, bambuszból vagy kenderből készült bugyik is jó alternatívát jelenthetnek.
Mint mindig, ebben az esetben is a mértékletesség a kulcs.
Ez nem jelenti azt, hogy teljesen le kellene mondani a csipkés fehérnemű viseléséről. A lényeg a kényelmes illeszkedés és az időzítés: ha pamutbéléssel rendelkezik a csipkés bugyi, és nincs hajlamunk fertőzésekre, nem jelent veszélyt az egészségünkre. Ha pedig jó minőségű, puha textúrájú csipkét választunk, a viselése is kényelmes lehet.
Fontos azonban odafigyelni, hogy milyen hosszú ideig és milyen körülmények között viseljük: egy különleges alkalomra, rövid időre megfelelő lehet, de egész napos viselés esetén, különösen meleg időben vagy sportolás közben viselve megnövekedhet a fertőzés kockázata. Ilyenkor jobban járunk, ha nedvességelvezető pamut és szintetikus anyagok keverékéből készült fehérneműt viselünk.