Drámai ütemben nő a demens esetek száma
Drámai ütemben nő a demenciával diagnosztizált esetek száma, ami hamarosan globális mentális egészségügyi válsághoz vezethet – figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet.
A kognitív képességek kóros mértékű elvesztésével járó demencia súlyos problémát jelent. Az általános vélekedéssel szemben a demencia nem egyetlen betegség, hanem tünetegyüttes, amit számos különböző betegség okozhat. A demencia kialakulásának hátterében valamilyen súlyos agyi kórfolyamat áll, amely miatt romlik az emlékezet, a gondolkodás, a tájékozódás, a megértés, a felismerés és a számolás képessége, megváltozik a személyiség, a viselkedés is.
Az orvostudomány és a technológia fejlődésével az emberek egyre hosszabb ideig élnek, és a világ öregedő népessége hihetetlen ütemben növekszik, ami növeli a demenciával élő emberek nagyobb csoportjának kockázatát is.
„Az idős felnőttek globális populációjának további növekedésével várhatóan a demenciában szenvedő emberek száma is növekedni fog, 2050-re akár a 139 millió főt is elérheti” – mutat rá egy friss jelentés. A WHO adatai szerint 2023-ban világszerte több mint 55 millió esetet tartottak nyilván.
A demencia kockázati tényezői
A WHO tájékoztatása szerint a demencia jelenleg a hetedik leggyakoribb halálozási ok, évente mintegy 10 millió új esetet diagnosztizálnak világszerte. Bár nincs gyógymód az állapotra, az Egészségügyi Világszervezet által 2023-ban publikált kutatások pszichológusok és kutatók segítségével meghatározták a demencia kialakulásának leggyakoribb kockázati tényezőit, ezek a következők:
- Alulképzettség
- Magas vérnyomás
- Hallásproblémák
- Dohányzás
- Elhízás
- Depresszió
- Fizikai inaktivitás
- Cukorbetegség
- Alacsony szociális kapcsolat
- Túlzott alkoholfogyasztás
- Traumás agyi sérülés
- Légszennyezés
Ami jelenleg ismert, az az, hogy – ami jó az egészségnek, az jó az agynak is, tehát a fizikai aktivitás hiánya, az egészségtelen ételek fogyasztása, a nem megfelelő alvás, a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, valamint a dohányzás jelentős terhelést jelent a szervezet, így az agy számára is.
Bár egy egészséges test enyhítheti a demencia kockázatait, egy egészséges elme sem kevésbé fontos. A kumulatív mentális egészségügyi tünetek is komoly rizikófaktort jelentenek.
Hogyan csökkenthetjük a demencia kialakulásának kockázatát?
A fentiek alapján öt kulcsfontosságú tényezőt különítenek el a szakértők, amelyek csökkenthetik a demencia idő előtti kialakulásának kockázatát:
- Rendszeres testmozgás
- Egészséges étkezés
- Egészséges és támogató szociális háló
- Megfelelő minőségű és mennyiségű alvás
- Hatékony stresszkezelés
Az egészség gyorsan hanyatlik, ha a mindennapokból hiányzik a fizikai aktivitás, a társadalmi kapcsolatok – nemcsak online, de személyesen is -, vagy éppen a szervezet számára megfelelő alvásrutin kialakítása. Az agynak is szüksége van a pihenésre, feltöltődésre. Végül a stressz hatékony kezelésének megtalálása is kritikus fontosságú. A mentális állóképesség, az egészséges étrend, rendszeres testmozgás és az alvás mind kulcsfontosságú tényező, hogy hosszú távon megőrizd frissességed fizikailag és mentálisan is.