Meglepő ok a kimerültség mögött: új felfedezés a perimenopauzáról
Egy kevésbé ismert összefüggésre derült fény, amely segíthet jobban megérteni a perimenopauza tüneteit
A menopauzát megelőző évek sok nő számára nemcsak hangulatingadozással, alvászavarokkal vagy rendszertelen ciklussal járnak – hanem komoly fáradtsággal is. Most egy friss tanulmány egy újabb, eddig háttérbe szorult lehetséges okot vet fel: az elhúzódó vagy erőteljes menstruációt. A kutatók több mint kétezer nő adatait elemezték, akik átlagosan 47 évesek voltak a vizsgálat kezdetekor. Az eredmény szerint azok, akik fél éven belül legalább három alkalommal tapasztaltak erős vagy hosszú vérzést, jelentősen nagyobb eséllyel érezték magukat kimerültnek, fáradtnak, energiaszegénynek – írja a CNN.
Nem csak kellemetlenség – komoly fizikai hatása is lehet
Az úgynevezett abnormális méhvérzés – vagyis ha a menstruáció túl gyakori, túl hosszú vagy túl erős – a nők harmadát érinti a menopauzához közeledve. Ennek következménye lehet a vashiány vagy akár vérszegénység, ami jól ismert kiváltó oka a fáradtságnak. A kutatók szerint viszont az összefüggés nem ilyen egyszerű.
„Nem biztos, hogy kizárólag a vérveszteség miatt alakul ki a fáradtság. Az alvászavar, a nyugtalan láb szindróma vagy az ismétlődő éjszakai mosdóhasználat is közrejátszhat” – mondta dr. Stephanie Faubion, a Menopause Society orvosigazgatója, aki ugyan nem vett részt a kutatásban, de fontosnak tartja az eredményeket.
A perimenopauza – még mindig alulértékelt életszakasz
Bár a menopauzáról egyre többet beszélünk, az azt megelőző évek – az úgynevezett perimenopauza – még mindig kevéssé feltárt terület. A hormonháztartás változásai ilyenkor már elindulnak, a tünetek pedig gyakran zavaróak és nehezen követhetők. „A menstruációról még mindig sok tabu él, és ez a tudományos kutatásokat is visszaveti” – mondta a tanulmány vezető szerzője, dr. Siobán Harlow.
A vizsgálat eredményei szerint azok a nők, akik legalább három alkalommal számoltak be erős vérzésről, 62%-kal nagyobb eséllyel érezték magukat kimerültnek. Azok pedig, akiknél hosszan elhúzódott a menstruáció, 32%-kal ritkábban számoltak be energikusságról.
Mire figyeljenek az érintettek – és az orvosok
A tanulmány szerzői szerint ideje lenne a fáradtságot nem csupán általános panaszként kezelni, hanem megvizsgálni a hormonális változásokkal és a ciklus zavaraival való kapcsolatát is. Az orvosoknak érdemes lenne rákérdezni az erős vagy elhúzódó vérzésekre, és szükség esetén vasszintet is mérni.
Már a fáradtság megjelenése előtt hasznos lehet a ciklusváltozások dokumentálása. A menstruáció hosszát, gyakoriságát, erősségét mindenképp érdemes feljegyezni, így a változások idejében felismerhetők.
Kezelés és megelőzés – nem csak vasra van szükség
Ha bebizonyosodik, hogy a fáradtságot vérszegénység okozza, akkor a kezelés első lépése a vérzés csillapítása és a vaspótlás. Ez történhet gyógyszeres kezeléssel, például gyulladáscsökkentőkkel vagy hormonális fogamzásgátlóval. Egyes esetekben hormonális spirál is hatékony lehet, amely akár 98%-kal is csökkentheti a vérzés mennyiségét.
Fontos azonban hangsúlyozni: az abnormális vérzés soha nem maradhat kivizsgálás nélkül. Amellett, hogy komoly következménye lehet – mint például a krónikus fáradtság vagy a vashiányos vérszegénység –, akár daganatos betegségek korai jele is lehet.