Ólom, arzén és más nehézfémek lehetnek a tamponokban

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2024.09.22 | Egészség | Olvasási idő: 4 perc
Ólom, arzén és más nehézfémek lehetnek a tamponokban

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) bejelentette, hogy vizsgálatot indít a tamponokban talált nehézfémek, például ólom és arzén nők egészségére gyakorolt ​​lehetséges hatásainak feltárására.

Az FDA lépése egy júliusban publikált tanulmány nyomán történt, amely organikus és nem organikus tamponokban talált ólmot és arzént – írja a CNN. Bár mindkét fém szintje alacsony volt, az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége szerint az ólom esetében nincs biztonságos expozíciós szint. A júliusi tanulmány csak a fémek jelenlétét fedezte fel, de „nem vizsgálta, hogy a tamponok használatakor ezek a fémek felszabadulnak-e” – közölte az FDA. „Azt sem vizsgálta, hogy a tamponhasználat során ezek a fémek felszabadulnak-e, felszívódnak-e a hüvely nyálkahártyáján keresztül, és bejutnak-e a véráramba. Az FDA ezért független szakirodalmi áttekintést rendelt el, és belső laboratóriumi vizsgálatot indított a tamponokban található nehézfémek értékelésére.”

Az FDA laboratóriumi vizsgálata a tamponok normál használatát fogja szimulálni, hogy kiderüljön, mennyi fém szabadulhat fel – ha egyáltalán felszabadul – az emberi szervezetbe a használatuk során. A szakirodalmi áttekintés a rendelkezésre álló kutatásokat elemzi, hogy rávilágítson az ilyen expozíciók lehetséges egészségügyi hatásaira – közölte az ügynökség.

A júliusi tanulmány során 30 tampon mintát teszteltek 14 márkából, amelyeket nagy online kereskedőktől és boltokból vásároltak az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Görögországban. A kutatók vaktesztet végeztek, így nem tudták, melyik márkákról van szó.

A kutatók 16 nehézfémet vizsgáltak: arzént, báriumot, kalciumot, kadmiumot, kobaltot, krómot, rezet, vasat, mangánt, higanyt, nikkelt, ólmot, szelént, stronciumot, vanádiumot és cinket – nyilatkozta Kathrin Schilling, a tanulmány vezető szerzője, a Columbia Egyetem adjunktusa.

„Átlagosan 100 nanogramm ólmot és 2 nanogramm arzént találtunk grammonként a tamponokban” – mondta Schilling a CNN kérdésére. „Nem volt kimutatható króm- és higanyszint, ami nagyon jó hír.” Az organikus tamponok esetében magasabb arzénszintet, míg a nem organikus tamponok magasabb ólomszintet mutattak ki a tanulmány szerint.

„Az ólom koncentrációja a tamponokban nagyjából tízszerese volt az ivóvízben megengedett maximális szintnek” – mondta Schilling, hozzátéve, hogy az arzénszint ötször alacsonyabb volt a jelenlegi ivóvíz-határértékeknél.

„Fontos megjegyezni, hogy az arzén nem fordulhatna elő a tamponokban, és még nem értjük, milyen hatása lehet a hüvelyi expozíciónak, mivel ezt még nem tanulmányozták” – mondta. „Az ólom expozíciónak nincs biztonságos szintje, és kimutatták, hogy reprodukciós egészségügyi problémákat okozhat nőknél” – tette hozzá.

Miért okozhatnak aggodalmat a tamponok?

„A hüvely nyálkahártyája áteresztőbb, mint a test más részei, így ha a tanulmányok kimutatják, hogy nehézfémek – vagy más aggályos vegyi anyagok – szivárognak a menstruációs termékekből a szervezetbe, az komoly problémát jelenthet” – magyarázza Anna Pollack, a George Mason Egyetem docense, aki ugyan ebben a tanulmányban nem vett részt, de évek óta kutatja a menstruációs eszközök hatását a női egészségre.

„Mielőtt a tamponok legálisan forgalomba kerülnek az Egyesült Államokban, meg kell felelniük az FDA biztonsági és hatékonysági követelményeinek. A gyártóknak a terméket és annak összetevőit a gyártás előtt, közben és után is tesztelniük kell. Mielőtt egy termék forgalomba kerülhet, a biokompatibilitási tesztet a gyártó végzi el, amely a biztonsági teszt része, és amelyet az FDA is felülvizsgál a forgalmazási engedély előtt. Általánosságban elmondható, hogy még ha fenn is áll a veszélye, hogy a tamponok áteresztik a nehézfémeket, jelenleg nincs elég adat, amely a használatuk teljes beszüntetését indokolná” – tette hozzá Pollack.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!