Megerőszakolták és megölték, most miatta lázad India
A statisztikák szerint Indiában minden 16. percben történik nemi erőszak. Az elmúlt években több brutális eset is megrázta az országot, de az augusztus elején történt események olyan mértékű összefogást eredményeztek, amire eddig nem volt példa.
Egy fiatal orvosnőt megerőszakoltak és megöltek Kolkata városában, aminek hatására hetek óta nők százezrei tüntetnek országszerte erőszak elleni védelmet és egyenlőséget követelve a munkahelyeken és az utcákon, míg az orvosok a biztonságosabb munkakörülményekért sztrájkolnak.
„Kérlek, győződj meg róla, hogy apa időben beveszi a gyógyszereit. Ne aggódj miattam.”
Ez volt az utolsó dolog, amit a 31 éves orvosnő – az ő és családja neve nem ismert, mivel az indiai jog megtiltja, hogy nyilvánosságra hozzák a nemi erőszak áldozatainak és hozzátartozóinak nevét – mondott az édesanyjának, órákkal azelőtt, hogy brutálisan megtámadták a kórházban, ahol dolgozott.
„Másnap megpróbáltuk elérni, de a telefon folyamatosan csak csörgött” – mondta az anya a BBC-nek a családi házukban, egy szűk sikátorban, néhány kilométerre Kolkatától. Még aznap reggel megtalálták az orvosnő félig csupasz, súlyos sérülések nyomait viselő holttestét abban a szemináriumi teremben, ahova a fárasztó 36 órás műszakját követően pihenni ment. A bűncselekménnyel kapcsolatban letartóztatták a kórházban önkéntes rendőrként tevékenykedő férfit, Sanjoy Roy-t, akinek fülhallgatóját nem messze a bűncselekmény helyszínétől találták meg.
#PMModi Big Message Against Crime Against Women Amid #Kolkata Protests: ‘No Matter Who The Culprit Is…’ https://t.co/QPC3g3Ljw1
— TIMES NOW (@TimesNow) August 25, 2024
A nemzeti bűnügyi nyilvántartó hivatal szerint 2022-ben, a legutolsó olyan évben, amelyre vonatkozóan nyilvános adatok állnak rendelkezésre, közel 32 ezer – naponta 90 – nemi erőszakot jelentettek Indiában. Ez a szám valószínűleg messze elmarad a valóságtól, a legtöbb esetet ugyanis soha nem jelentik. Időről-időre azonban történnek olyan brutális események, amelyek a nyilvánossághoz is eljutnak.
Így történt ez 2012-ben is, amikor Delhiben egy 23 éves diáklányt csoportosan megerőszakolták egy buszon, majd az út szélén hagyták. A lány később belehalt sérüléseibe. 2020-ban az északi Uttar Pradesh államban egy 19 éves dalit mezőgazdasági munkást erőszakoltak meg csoportosan, állítólag a falujában élő felsőbb kasztbeli férfiak. Ő is életét vesztette.
A mostani eset augusztus 9-én történt a Nyugat-Bengálban található Kolkata városában. Az áldozat a helyi RG Kar Medical College and Hospital orvosjelöltje volt. Egyetlen gyermek volt a családban, szülei beszámolója szerint szenvedélyesen tanult, és rendkívül keményen dolgozott azért, hogy orvos lehessen. Voltak időszakok, amikor a családnak még arra sem volt pénze, hogy gránátalmát vegyen, a lányuk kedvenc gyümölcsét – mesélte az apa a BBC-nek, ennek ellenére a lány mindent megtett, hogy előrébb jusson az életben, miközben szüleiről is gondoskodott. Odaadó, szorgos, kedves emberként jellemezték egyetlen gyermeküket a szülők, akit most örökre elveszítettek.
The #WestBengal school #education department issued show-cause notices to three schools “for involving students in a rally” during #school hours amid ongoing protests over the rape and murder of a woman doctor at #Kolkata‘s #RGKarMedicalCollegeHospital. https://t.co/dmrykwkKcU
— Hindustan Times (@htTweets) August 24, 2024
India augusztus 15-i függetlenségi napját megelőző estén több ezren vettek részt a Kolkatában tartott Reclaim the Night elnevezésű felvonuláson, amit a nők biztonságért rendeztek. Az orvos esete az egészségügyi dolgozók előtt álló kihívásokra is rávilágított, akik alapos és pártatlan vizsgálatot követeltek a gyilkosság ügyében, valamint szövetségi törvényt a munkahelyi védelmük – különösen a nők – érdekében. JP Nadda szövetségi egészségügyi miniszter biztosította az orvosokat arról, hogy szigorú intézkedéseket fog hozni a nagyobb biztonság érdekében.
Az Indiai Orvosok Szövetsége (IMA) barbár bűncselekménynek nevezte a gyilkosságot, amely a nők számára biztonságos helyek hiányának köszönhető. A támadás elleni és a nők jobb védelmét követelő tiltakozások felerősödtek azután, hogy a tömeg megrongálta azt a kórházat, ahol a támadás történt. A szövetség elnöke, R. V. Asokan a BBC-nek elmondta, hogy az orvosok évek óta szenvednek és tiltakoznak az erőszak ellen, de ez az eset „minőségileg más” volt. Ha egy ilyen bűncselekmény megtörténhet egy nagyváros orvosi főiskoláján, szerinte az azt mutatja, hogy „az orvosok sehol sincsenek biztonságban”.
Protests in Kolkata seeking justice for Abhaya. @RittickMondal joins us from Kolkata #Kolkata #doctor #crime #protest #ITvideo | @snehamordani pic.twitter.com/abM1VF9mgm
— IndiaToday (@IndiaToday) August 21, 2024
Az indiai nőket senki sem védi meg az erőszaktól
A felháborodás azonban nem sokat mozdított előre az elmúlt években a nők helyzetén Indiában. A bejelentett nemi erőszakok száma az országban 2022-ben magasabb volt, mint egy évtizeddel korábban, bár ez annak is lehet az oka, hogy nagyobb a hajlandóság az ilyen típusú bűncselekmények jelentésére, de aligha mutat abba az irányba, hogy csökkent volna a nőkre leselkedő veszély.
A közterületek még mindig a férfiak fennhatósága alá tartoznak, a nőktől pedig elvárják, hogy ők gondoskodjanak a saját biztonságukról, amikor az otthonuk (ahol gyakran ugyanúgy nincsenek biztonságban) határain kívülre merészkednek.
Ennek egyik oka, hogy a kormány nem tartatja be saját törvényeit. A kolkatai eset például megelőzhető lett volna, ha az orvosnak biztonságos pihenőhelyet biztosítanak, ahogy azt India munkahelyi biztonsági szabályai már előírják. És bár a 2012-es esethez hasonló, nagy visszhangot kiváltó ügyek gyorsított eljárásban kerültek különleges bíróságok elé, a legtöbb áldozat számára a jogi eljárás továbbra is fájdalmasan lassú és kilátástalan, és a bíróság elé kerülő ügyeknek csak egynegyedében ítélik el az elkövetőket.
Eközben a nők elleni erőszakot még mindig széles körben elfogadhatónak tartják. A kormány által 2019 és 2021 között megkérdezett indiaiak közel fele – férfiak és nők egyaránt – azt mondta, hogy a férj néha jogosan veri meg a feleségét olyan vétségekért, mint hogy „tiszteletlenül viselkedett” a férj szüleivel szemben vagy az engedélye nélkül távozott otthonról. A nemi erőszak házastársak között nem minősül bűncselekménynek.
Igazságot szolgáltatnak-e az áldozatnak?
Az indiai Központi Nyomozó Iroda (CBI) a napokban kérte a kolkatai bíróságot, hogy engedélyezze az ügy vádlottjainak és gyanúsítottjainak poligráfos kihallgatását. A hazugságvizsgálat ugyanis csak a bíróság és a gyanúsított beleegyezése után végezhető el. Sanjoy Roy állítólag összeomlott, amikor a bíró megkérdezte tőle, miért egyezett bele a poligráfos vizsgálatba. Elmondása szerint azért, mert ártatlan. „Nem követtem el semmilyen bűncselekményt. Engem csak bemártottak. Talán ez a teszt bebizonyítja ezt” – idézte a lap Sanjoy Roy szavait. Emellett 14 napos bírósági őrizetbe helyezték a vádlottat, valamint a bíróság engedélyt adott az RG Kar Medical College and Hospital volt igazgatójának, Sandip Ghoshnak és a meggyilkolt orvosnővel aznap este együtt vacsorázó négy másik orvos poligráfos kihallgatására – számolt be róla a Hindustan Times.
(Kiemelt kép: illusztráció)