Ausztrália betiltaná a közösségi médiát 16 éven aluliak számára
Az ausztrál kormány megtiltaná, hogy a 16 év alatti gyermekek használhassák a közösségi médiát – közölte Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök a múlt héten. A jogszabályt még idén a parlament elé terjesztik, és a törvény 12 hónappal azután lépne hatályba, hogy azt jóváhagyták.
Ahogy a közösségi média egyre nagyobb hatással van az életünkre és a mentális egészségünkre, van egy csoport, amely különösen kitett a különböző platformok veszélyeinek: a gyerekek.
Az online ragadozóktól a szó szerint életveszélyes kihívásokon át a zaklatásig számtalan formában sérülhetnek a gyerekek a közösségi platformokon, a szülők és tanárok pedig szinte tehetetlenek ez ellen.
Míg a magyar iskolákban az oktatás idejére elveszik a gyerekektől a telefont, addig az ausztrál kormány egy tollvonással megtiltaná, hogy a 16 év alattiak egyáltalán használhassák ezeket a veszélyesnek ítélt platformokat. Vannak, akik jelentős lépésnek tekintik, ha tényleg bevezetésre kerülne a tilalom, mások szerint ez egy 20. századi megoldás egy 21. századi problémára.
Az ausztrál tilalom várhatóan korhatár-ellenőrző rendszerek révén akadályozná meg, hogy a gyerekek hozzáférjenek a közösségi oldalakhoz, köztük az Instagramhoz, a Facebookhoz, TikTokhoz és az X-hez.
Dany Elachi az ausztrál Heads Up Alliance szervezet társalapítójaként azon dolgozik, hogy összehozza azokat a szülőket, akik igyekeznek késleltetni gyermekeik okostelefon- és közösségi médiahasználatát. Elachi a CNBC Make It kérdésére elmondta, hogy „nagyon hálás”, hogy végre elismerik erőfeszítéseiket. „Az online biztonsággal foglalkozó pedagógusok évekig gúnyoltak minket, mint elszigetelteket és szélsőségeseket, de nekik érdekükben állt, hogy ilyen álláspontot képviseljenek. Sokan közülük egy ágyban vannak a Big Tech-el” – mondta Elachi.
„A szülők azok, akik testközelből látják, hogy a közösségi média milyen károkat okoz a gyermekeknek. Nem voltunk hajlandóak feladni a gyermekeinket, és most itt vagyunk, a gyermekkor visszaszerzésének küszöbén, miután 15 évig ellopták” – tette hozzá.
Azt nem lehet mondani, hogy a közösségi oldalak ne lennének tisztában a kiskorú felhasználóikra leselkedő veszélyekkel, sem pedig azt, hogy ne tettek volna némi erőfeszítést a védelmük érdekében. A Meta szeptemberben indította el az Instagram „Tini fiókok” elnevezésű szolgáltatását. Az X-et a 13 és 17 év közötti felhasználók egy védett beállításban használhatják, ami azt jelenti, hogy nem lehet őket reklámokkal megcélozni, és a helymeghatározásuk alapértelmezés szerint ki van kapcsolva.
Zach Rausch, a NYU Stern School of Business kutatója és a New York Times bestseller, a The Anxious Generation című könyv vezető kutatója szerint az ausztrál jogszabály „jelentős lépés”, és Ausztráliát „világelsővé teszi a gyerekek online védelmében”.
Szerinte a korhatárkorlátozást a józan ész diktálja, és kiemelte, hogy ha az autóvezetés, az alkohol- és a cigarettavásárlás bizonyos életkor betöltéséhez kötött, akkor miért kellene, hogy a közösségi média kivételt jelentsen.
Az ausztrál törvény értelmében a közösségi médiaplatformok teljes mértékben felelősek lennének a gyermekek hozzáférésének megakadályozásáért. A törvényt megszegő gyerekekre és szüleikre semmilyen büntetés nem vár.
A szülők egyedül nem képesek rá
Daisy Greenwell, az Egyesült Királyságban működő Smartphone Free Childhood társalapítója szerint a szülőknek nagyon nehéz egyedül kezelni gyermekeik közösségimédia-használatát. „Jelenleg a gyerekek védelmének minden felelőssége a szülők vállát nyomja, akik közül sokan túlságosan el vannak foglalva azzal, hogy azon aggódjanak, hogyan kerüljön étel az asztalukra” – mondta Greenwell.
A Smartphone Free Childhood egyike a világszerte működő számos szervezetnek, amelyek összekötik a hasonlóan gondolkodó szülőket, akik megpróbálják távol tartani gyermekeiket az okostelefonoktól és a közösségi médiától. A többiek közé tartozik az austini székhelyű Wait Until 8th, a kanadai Unplugged és a mexikói No Es Momento.
A szülők szerint azonban törvények és rendeletek nélkül ez egy szélmalomharc, mivel gyermekeiket nem tudják kivonni kortársaik nyomása alól az iskolában. „A felelősség elsődleges terhét azoknak kell viselni, akik a függőséget okozó termékeket fejlesztik és árulják, nem pedig a szülőknek és a gyerekeknek, akik egy olyan világban élnek, ahol ezek az eszközök mindenütt jelen vannak, és a használatuk iránti vonzalomnak nehéz ellenállni” – tette hozzá Rausch. „A szülők világszerte próbálkoznak, és sokan kudarcot vallanak. Egyedül nem tudnak mit tenni, hacsak nem zárják be a gyerekeiket egy olyan szobába, ahol nincs internet.”
A 20. század válasza a 21. század kihívásaira
Nem mindenki van azonban elragadtatva az ötlettől, mivel nézetük szerint a közösségi média teljes betiltása nem a legjobb megoldás a gyermekek érdekében. A Digital Industry Group, egy ausztrál nonprofit szervezet, amely a digitális ipar fejlődéséért munkálkodik, egy múlt heti sajtóközleményében úgy fogalmazott, hogy a tiltás veszélyezteti a fiatalok digitális kompetenciáit. „A fiatalok biztonsága az interneten a szülők és a platformok számára egyaránt elsődleges fontosságú” – mondta Sunita Bose, a DIGI ügyvezető igazgatója a közleményben.
„A tizenévesek digitális platformokhoz való hozzáférésének javasolt tilalma azonban a 21. század kihívásaira adott 20. századi válasz. Ahelyett, hogy a hozzáférést tiltásokkal akadályoznánk meg, kiegyensúlyozott megközelítést kell alkalmaznunk az életkornak megfelelő terek létrehozása, a digitális kompetenciák fejlesztése és a fiatalok védelme érdekében az online ártalmaktól.”
Bose rámutatott, hogy a fiatalok valószínűleg amúgy is megpróbálnak majd hozzáférni a közösségi médiához, mégpedig szabályozatlan eszközökkel, ami még nagyobb veszélynek teheti ki őket.
Rausch azonban azzal érvelt, hogy a gyerekek továbbra is hozzáférhetnek az internethez és kapcsolatba léphetnek másokkal a Zoom, a FaceTime, az SMS és a telefonálás segítségével, ami megtanítja őket a digitális eszközök használatára anélkül, hogy függőséget okozó, „algoritmusvezérelt” közösségi médiaplatformoknak tenné ki őket. Ráadásul, ha egy majom képes volt pár perc alatt elsajátítani az Instagram használatát, akkor valószínűleg a fiatal generációknak sem fog ez gondot okozni.
Antigone Davis, a Meta globális biztonsági alelnöke a CNBC Make It-nek adott nyilatkozatában elmondta, hogy a Meta „tiszteletben tart minden korhatár-korlátozást, amelyet a kormány a közösségi média használatával kapcsolatban be akar vezetni”. Azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy olyan intézkedések révén kell ezt megvalósítani, amelyek hatékonyan képesek elérni a kitűzött célt, különben csak megveregethetik a vállukat, hogy tettek valamit, anélkül, hogy ténylegesen megvalósult volna a kívánt eredmény. „Határozottan hiszünk abban, hogy a szülői jóváhagyás és az életkori ellenőrzés az operációs rendszer és az alkalmazásboltok szintjén egyszerű és hatékony megoldást nyújt, miközben csökkenti a szülők és a tizenévesek terheit és adatvédelmi kockázatát” – tette hozzá.