Sokkoló adat: minden 12. gyereket érint az online szexuális zaklatás

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.01.22 | Anyaság | Olvasási idő: 4 perc
Sokkoló adat: minden 12. gyereket érint az online szexuális zaklatás

Az online tér az elmúlt években nemcsak a szórakozás és a tanulás színtere lett, hanem sajnos a veszélyeké is. Egy új globális kutatás szerint minden 12. gyermeket érhet online szexuális zaklatás vagy kihasználás, és a probléma világszerte egyre súlyosbodik. Magyarországon is érdemes odafigyelni erre, hiszen a digitalizáció térnyerésével a fiatalok itthon is egyre több időt töltenek a virtuális térben.

Egy nemrégiben a The Lancet Child & Adolescent Health folyóiratban publikált kutatás szerint a gyerekek online szexuális zaklatásának aránya világszerte növekszik – írja a CNN. A tanulmány több mint 120 korábbi kutatás adatait elemezte, és arra jutott, hogy a gyors technológiai fejlődés és az okoseszközök széles körű elterjedése különösen kiszolgáltatottá teszi a fiatalokat. Dr. Xiangming Fang, a kutatás vezetője szerint a jelenség olyan globális egészségügyi vészhelyzet, amely súlyosan érinti a gyerekek mentális és fizikai egészségét, jövőbeli foglalkoztatási esélyeit, sőt, az életkilátásaikat is.

Mit jelent az online zaklatás?

A kutatók többféle online szexuális zaklatást különítettek el:

  • Online megkeresések: Hosszabb távú szexuális célú beszélgetések vagy képek, videók cseréje.
  • Szexuális kizsákmányolás: Szexuális cselekmények cseréje pénzre, ajándékokra vagy más javakra, például ruhákra vagy ételre.
  • Szexuális zsarolás: Intim képek vagy videók nyilvánosságra hozásával való fenyegetés, amelynek célja pénz vagy további szexuális tartalmak.
  • Nem beleegyezéssel készült vagy megosztott tartalmak: Ezek közé tartozik a deepfake technológiával készített képek vagy a gyerekek arcának manipulálása pornográf anyagokban.

A kutatás szerint a mesterséges intelligencia és a deepfake technológia fejlődése tovább súlyosbította a helyzetet, mivel ezek az eszközök még könnyebbé teszik a zaklatók dolgát.

Hogyan védheted meg a gyermekedet?

Az első és legfontosabb lépés az őszinte és nyílt kommunikáció. Dr. Kara Alaimo, a Fairleigh Dickinson Egyetem kommunikációs professzora szerint a gyerekek nagyobb veszélynek vannak kitéve, ha nem tanítják meg őket arra, hogyan védjék meg magukat online.

  • Kezdd a beszélgetést korán! Magyarázd el, hogy mi számít egészséges online viselkedésnek, és milyen gyanús jelekre kell figyelni.
  • Szabályozd a képernyőidőt. Fontos, hogy a gyerekek ne töltsenek túl sok időt az online térben, és legyenek olyan tevékenységeik, amelyek offline kötik le őket.
  • Tartsd fenn a bizalmat. Hangsúlyozd, hogy mindig számíthatnak rád, ha valami kellemetlen helyzetbe kerülnek az online világban.

Globális probléma, lokális megoldások

Magyarországon az internetpenetráció egyre magasabb, a gyerekek pedig egyre fiatalabb korban kezdenek el aktívan internetezni. Ezért különösen fontos, hogy a szülők és tanárok lépést tartsanak a technológiai fejlődéssel, és felkészítsék a fiatalokat az online világ veszélyeire.

Ez nemcsak a gyerekek védelméről szól, hanem egy egészségesebb, biztonságosabb digitális jövő építéséről is. A kutatók szerint, ha az online zaklatást közegészségügyi problémaként kezeljük, jelentősen csökkenthetjük a kockázatokat – ehhez azonban mindannyiunknak tennünk kell.

(Kiemelt kép: Luke Porter / Unsplash)

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!