10 természetes tipp a magas koleszterinszint csökkentésére

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2024.03.15 | Egészség | Olvasási idő: 5 perc
10 természetes tipp a magas koleszterinszint csökkentésére

Az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód is hosszú távon a koleszterinszint emelkedéséhez vezethet. Nem kell azonban azonnal pánikba esni, ha rossz leletet kaptál kézhez: a következő tíz természetes módszer segíthet visszafordítani ezt a folyamatot.

A koleszterin olyan szteránvázas vegyület, ami létfontosságú minden sejt számára. Azonban ha a szintje megnő, nőhet a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának kockázata. A vérkép képes megmutatni, hogy mennyi LDL lipoprotein (alacsony sűrűségű lipoprotein, vagy más néven „rossz koleszterin”) van a szervezetben. Ezek a lipoproteinek veszélyesek lehetnek, mivel nem képesek eltávolítani a felesleges koleszterint az érfalakról, ami lerakódásokhoz vezethet. Ennek eredménye lehet az érelmeszesedés és különböző szívbetegségek kialakulása.

A szakemberek szerint az egyéni koleszterinszint bizonyos genetikai tényezőktől, illetve a táplálkozási szokásoktól is függ. Egyesek gyógyszeres kezeléssel tartják kordában a koleszterinszintjüket, de legalább ennyire hatékonyak a természetes módszerek is.

Ha te is ez utóbbiakat részesíted előnyben, akkor a most következő összeállításunk kifejezetten neked szól. Nézzük, melyek azok a megoldások, melyekkel pirulák nélkül, te magad is hatékonyan csökkentheted a koleszterinszinted.

Egyél több zöldséget és gyümölcsöt!

A különböző húsételek telített zsírokat tartalmaznak, ennélfogva könnyen az egekbe emelhetik a koleszterinszintedet. Ha viszont áttérsz a növényi alapú étkezésre, s nagy mennyiségben fogyasztasz zöldségeket, gyümölcsöket, valamint teljes kiőrlésű kenyeret, akkor visszájára fordíthatod a folyamatot.

Válaszd a sovány húsokat!

Ha úgy érzed, a növényi alapú étrendet nem neked találták ki, akkor válassz elsősorban sovány húsokat és alapozd étrended a csirkehúsra, illetve a halfélékre.

Ints búcsút a feldolgozott élelmiszereknek!

Felejtsd el a gyorséttermi és a fagyasztott ételeket, a süteményeket és az üdítőitalokat! Sajnos ezen termékek mindegyike növelheti a koleszterinszintedet, ráadásul a tápanyagértékük is csekély.

Fedezd fel a rostos ételeket!

Ajánljuk figyelmedbe a teljes kiőrlésű gabonaféléket, a babot, a lencsét, a zöldségeket és a gyümölcsöket. Ezen élelmiszerek mindegyike segít az emésztőszerveknek, hogy gyorsan megszabaduljanak a felesleges koleszterintől.

Mozgasd meg a tagjaidat!

A kardióedzések különösen alkalmasak rá, hogy kordában tartsák a koleszterinszintedet. Ezek a gyakorlatok megemelik a nagy sűrűségű lipoproteinek számát a testedben. Mindez azért hasznos, mert így a már említett LDL lipoproteinek előbb a májadba kerülnek, majd kiürülnek a szervezetedből.

Ne hagyd, hogy legyűrjön a stressz!

Tudományosan bizonyított tény, hogy a túlfeszített életmód, a rengeteg stressz megsokszorozhatja az LDL lipoproteinek számát a szervezetben, de a természetes zsírok egyik fő alkotóelemének tekintett trigliceridek felszaporodásához is hozzájárulhat.

Hagyd abba a dohányzást!

E káros szenvedély a vérnyomást és a pulzust is növelheti. Ha viszont lemondasz a dohányzásról, e problémák szinte pillanatok alatt megszűnnek, és a koleszterinszinted is visszatérhet a normálisnak tekintett tartományba.

Csak óvatosan az itallal!

Ha alkoholt fogyasztasz, mindig tarts szem előtt egy kulcsszót, ami nem más, mint a mértékletesség – ellenkező esetben sajnos a koleszteriszinted növekedésére és esetleges egyéb egészségügyi problémákra is fel kell készülnöd.

Ügyelj a súlyodra!

Sajnos az elhízás hatására is felborulhat a koleszterin-egyensúly. Ezt főképp úgy akadályozhatod meg, ha kevesebb cukros, zsírban gazdag, illetve kalóriadús ételt fogyasztasz, valamint megnöveled a fizikai aktivitásodat.

Tégy próbát a táplálékkiegészítőkkel!

A szakemberek szerint célunk elérésében a vörösélesztős rizs is sokat segíthet. Ez a termék tartalmazza azt a Monacolin K nevű összetevőt, mely a koleszterinszint csökkentése érdekében szedett gyógyszerekben is fellelhető. Bár ezek a kiegészítők biztonságosnak minősülnek, olykor mellékhatásokat is produkálhatnak, ezért mindenképpen konzultálj egy szakorvossal, mielőtt kipróbálnád őket!

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!