Miért élnek tovább a nők? A biológia válasza lenyűgözőbb, mint hinnéd

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.07.08 | Egészség | Olvasási idő: 5 perc
Miért élnek tovább a nők? A biológia válasza lenyűgözőbb, mint hinnéd

Nem csak a szerencsén múlik, hogy a nők tovább élnek a férfiaknál – a legfrissebb kutatások szerint ez genetikai és biológiai adottság. A női test ugyanis ellenállóbb, alkalmazkodóbb és hatékonyabb a túlélés szempontjából, mint gondolnánk – és nem csak békeidőben, hanem háborúk, járványok, éhínségek idején is.

A történelem legsötétebb korszakaiban a nők rendre túléltek férfiakat. A nők még akkor is hosszabb életre számíthattak, ha kevesebb élelemhez, rosszabb egészségügyi ellátáshoz és nehezebb életkörülményekhez jutottak. Virginia Zarulli demográfus elemzése szerint ezek a túlélési előnyök már újszülött kortól megmutatkoznak, tehát velünk született biológiai adottságról van szó – írja a CNN.

„A modern adatok is alátámasztják: a férfiak szinte minden életkorban magasabb halálozási arányt mutatnak” – mondta Zarulli.

A nőknél születésüktől fogva két X-kromoszóma van jelen, míg a férfiaknál csak egy. Ez az egyszerű genetikai különbség óriási előnyt jelent: az X-kromoszóma tízszer több gént hordoz, ezek közül rengeteg az immunrendszer működéséért felelős. Vagyis a nők immunrendszere sokkal sokoldalúbb, rugalmasabb és gyorsabban reagál a változásokra.

A hormonháztartás is a nők oldalán áll: az ösztrogén például fokozza az immunválaszokat, növeli a fehérvérsejtek aktivitását és hozzájárul ahhoz, hogy a női szervezet gyorsabban és hatékonyabban reagáljon fertőzésekre. Kutatások szerint a nők jobban termelnek célzott ellenanyagokat és hosszabban őrzik meg az immunmemóriát, így később is hatékonyabban védekeznek újrafertőződés esetén.

Az erős immunrendszer ára

A női test ellenállóbb a fertőzésekkel és bizonyos rákos megbetegedésekkel szemben, jobban reagál az oltásokra és a vírusokra is – ám ennek ára van. Az immunrendszer túlműködése miatt a nők körében gyakoribbak az autoimmun betegségek és gyakrabban élnek együtt krónikus egészségügyi problémákkal is, miután átestek súlyos fertőzéseken.

A tesztoszteron hátrány is lehet

A férfi nemi hormon, a tesztoszteron az immunrendszer ellensége lehet – ezt kísérletek is alátámasztják. Amikor hím állatokból eltávolították a hormontermelő szerveket, az immunrendszerük megerősödött. A nőstény állatoknál pedig a tesztoszteron befecskendezése rontotta az immunválaszt. Az egyik feltételezés szerint a tesztoszteron a „rövid, de intenzív” életstratégiát támogatja – vagyis az evolúciós cél nem feltétlen a hosszú élet, hanem a gyors szaporodás.

Az életmód is számít – de nem minden

A férfiak általában több kockázatot vállalnak, többet dohányoznak, több alkoholt fogyasztanak és gyakrabban dolgoznak veszélyes munkakörökben – ezek is hozzájárulnak a rövidebb várható élettartamhoz. Ugyanakkor amikor a nők is hasonló életmódot folytatnak, a halálozási mutatók még mindig a nőknél kedvezőbbek – mutat rá Zarulli.

A női test belső felépítése is előny

Egy 2023-as tanulmányban a kutatók a 19. század óta először hasonlították össze nők és férfiak vékonybelének hosszát és meglepő eredményre jutottak: a nők bélrendszere jelentősen hosszabb. Ez a belső anatómiai előny lehetővé teszi, hogy a női test több tápanyagot nyerjen ki ugyanabból az ételmennyiségből, ami különösen fontos terhesség és szoptatás idején.

Ez a felfedezés megerősíti a korábbi hipotézist, vagyis azt az elképzelést, hogy a női test úgy fejlődött az evolúció során, hogy jobban bírja a környezeti és biológiai stresszhatásokat.

Itt az ideje másképp gondolkodni az orvoslásról

Az orvostudomány évtizedeken át figyelmen kívül hagyta a női test komplexitását – pedig a jövő egészségügyi fejlesztéseihez elengedhetetlen, hogy a női és férfi biológia különbségeit pontosabban értsük. Ezzel elérhetőbbé válna a személyre szabottabb, hatékonyabb gyógyítás. Mert ha valamit megtanulhattunk a múltból: a női test valóban erősebb. És ennek biológiai oka van.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!