A klímaváltozás nem várt hatása a terhességekre

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.01.10 | Anyaság | Olvasási idő: 4 perc
A klímaváltozás nem várt hatása a terhességekre

A klímaváltozás szinte mindenre kihat: a gazdaságra, a környezetünkre, de még az olyan mindennapi dolgokra is, mint az alvási szokásaink. Azonban van egy kevésbé emlegetett terület, amelyet szintén befolyásolhat az emelkedő hőmérséklet: a terhességek. Hajdu Tamás, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont munkatársa ennek kapcsolatát vizsgálta.

Egy nemzetközi tanulmány, amelyet a Population Studies folyóirat közölt, kimutatta, hogy Spanyolországban a rendkívül forró napokat követő kilenc hónapban csökkent a termékenységi ráta. A kutatások azonban nemcsak európai szinten zajlanak: Hajdu Tamás az 1980 utáni magyarországi adatokat elemezte. Ezek alapján számolta ki a fogantatási rátákat (ezer 15–44 éves nőre jutó fogantatások száma), és összevetette azokat a hőmérséklettel.

U alakú hatás: mikor esik vissza a fogantatások száma?

A kutatás szerint a hőhullámok után kettő-négy héttel látható leginkább a fogantatások számának visszaesése. Hajdu példaként említette, hogy ha egy héten keresztül az átlaghőmérséklet minden nap meghaladja a 25 °C-ot, akkor közel hat százalékkal kevesebb terhesség indul, mint egy olyan hét után, amikor az átlaghőmérséklet 15–20 °C között volt.

A meleg idő valószínűleg nem az emberek szexuális aktivitását csökkenti, hanem inkább a fogamzásra való képességet befolyásolja – állítja a kutató. A magas hőmérséklet hatására csökkenhet a férfiak megtermékenyítőképessége és a nők fogamzóképessége. Azonban fontos megjegyezni, hogy a meleg nem „tünteti el” a fogantatásokat, csupán késlelteti azokat. Ezért négy-hat hónappal a hőhullámok után gyakran megugrik a fogantatások száma.

Nemcsak a fogantatásokat befolyásolja

A hőhullámok nemcsak a fogantatás esélyét csökkentik, hanem a folyamatban lévő terhességekre is hatással vannak. A becslések szerint a megfogant terhességek 40–70 százaléka nem jut el az élveszülésig, és ezek többsége még a terhesség első néhány hetében, a klinikai felismerés előtt szakad meg. Ha pedig a terhesség első heteiben szokatlanul meleg az időjárás, megnő a korai vetélések száma. Hideg időjárás esetén ennek ellenkezője tapasztalható: csökken a vetélések aránya.

Ezen felül a magas hőmérsékletű napok az újszülöttek súlyát is befolyásolják. Egy 20–25 fokos nap közel 0,36 grammal, míg egy 25 fok feletti nap 0,46 grammal csökkenti az újszülöttek átlagos születési súlyát. Elsőre talán nem tűnik soknak, de a teljes terhesség alatt ezek a hatások összeadódnak, és jelentősebbé válnak.

Az éven belüli számok is átrendeződnek

Bár a szülések száma összességében csak kis mértékben változik, némi szezonális átrendeződésre lehet számítani. A nyári időszakban kevesebb terhesség indul, de ezek nagy része nem marad el, csupán későbbre tolódik. Emiatt a késő őszi és téli hónapokban növekedhet a fogantatások száma. Hajdu Tamás szerint bár a klímaváltozás hatása nem meghatározó a szülések számát befolyásoló tényezők között, mégis egy olyan szempont, amelyre érdemes odafigyelni. Az eredmények azt mutatják, hogy a hőmérséklet mérhető hatással van a terhességekre, még ha ennek mértéke el is marad más tényezőkétől. Emellett a magyarországi klímaváltozás okozta hőmérséklet-emelkedés valószínűleg növeli a vetélések kockázatát és hatással lehet az újszülöttek egészségi állapotára is.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!