Chili és kurkuma: tényleg szuperételek, vagy csak mítosz?

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2024.11.28 | Egészség | Olvasási idő: 5 perc
Chili és kurkuma: tényleg szuperételek, vagy csak mítosz?

A chili, a kurkuma és más fűszerek gyakran kapcsolódnak egészségügyi előnyökhöz, sőt, egyesek szerint jelentősen erősítik az immunrendszert. De vajon valóban jótékony hatással vannak az ételeinkre és az életünkre, valóban segítenek megelőzni a betegségeket?

A fűszerek már évezredek óta részei az étrendünknek – szinte ösztönösen szórjuk a borsot a sült krumplinkra, kortyolgatjuk a gyömbérteát, és chilit adunk az ételeinkhez. Az utóbbi időben azonban néhány fűszer túllépett a mindennapi konyhai alapanyag szerepén, és szuperélelmiszerek státuszába emelkedett. Hillary Clinton például állítólag naponta evett egy csilipaprikát a 2016-os kampány során, hogy megelőzze a betegségeket. A kurkuma, amelyet Ázsiában már évezredek óta használnak, világszerte megjelent a kávézókban „arany latteként”, és a pandémia alatt vírusként terjedtek azok az üzenetek, amelyek szerint erősíti az immunrendszert és védelmet nyújt a betegségek ellen. De vajon valóban van bármilyen egészségügyi előnyük ezeknek a fűszereknek?

A chili egészségügyi előnyei

A chili az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt fűszer. Számos tanulmány vizsgálta az egészségünkre gyakorolt hatását – az eredmények azonban vegyesek, vannak jótékony és káros hatások is.

A chili fő hatóanyaga a kapszaicin. Amikor chilit eszünk, a kapszaicin molekulái a testünk hőérzékelő receptoraira hatnak, jeleket küldve az agynak, hogy hőt érezzünk. Egyes kutatások szerint a kapszaicin hozzájárulhat a hosszabb élethez. Egy 2019-es olasz tanulmány kimutatta, hogy azok, akik hetente négyszer chilivel fűszerezett ételeket ettek, alacsonyabb halálozási kockázattal rendelkeztek, mint azok, akik soha nem fogyasztottak chilit. (A kutatók figyelembe vették az életmódbeli tényezőket, például a dohányzást, a testmozgást és az étrend minőségét is.)

Egy 2015-ös kínai kutatás, amely közel 500 ezer kínai felnőtt chilifogyasztását és egészségét vizsgálta, szintén arra jutott, hogy a chili fogyasztása alacsonyabb halálozási kockázattal jár. Azoknál, akik szinte minden nap fogyasztottak csípős ételeket, 14%-kal alacsonyabb volt a halálozási kockázat, mint azoknál, akik hetente egyszer vagy kevesebbszer ettek chilit.

Lu Qi, a Harvard közegészségügyi karának táplálkozástudományi professzora a BBC kérdésére elmondta, a csípős ételek magasabb fogyasztása különösen a rák, a szívbetegségek és a légzőszervi betegségek okozta halálozás alacsonyabb kockázatával áll összefüggésben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nagy mennyiségű chili fogyasztása rövid távon megvédi az egészségünket vagy légzőszervi betegségektől.

A kurkuma egészségügyi előnyei

Egy másik népszerű fűszer, amelyet gyakran kapcsolnak jótékony egészségügyi hatásokhoz, a kurkuma. Ezt főként a benne található kurkuminnak tulajdonítják. A kurkumin, amely egy kis molekula, az alternatív gyógyászatban gyulladások, stressz és más állapotok kezelésére használt szerként ismert.

Azonban nem áll rendelkezésre erős bizonyíték arra, hogy a kurkuma valóban jótékony hatású. Bár laboratóriumi környezetben számos tanulmány kimutatta a kurkumin rákellenes hatásait, a laboratórium környezet és az emberi test között hatalmas különbségek vannak. Egyes kutatók szerint a kurkumin biohasznosulása túl alacsony ahhoz, hogy egy normál adag bármilyen egészségügyi előnyt biztosítson.

A fűszerek és a „szuperételek” mítosza

Bár a fűszerek ízletesebbé és élvezetesebbé teszik az ételeinket, és potenciálisan hasznosak lehetnek bizonyos kontextusban, nem szabad kizárólag ezekre hagyatkozni a betegségek megelőzésében vagy kezelésében. Az egészséges étrendben betöltött szerepük elsősorban abban rejlik, hogy segítenek csökkenteni a sófogyasztást, és a zöldségekhez vagy hüvelyesekhez társulva általánosságban is javítják az étrendünk minőségét.

Egy csipet fűszer soha nem árt, de inkább tekintsünk rá úgy, mint egy extra elemre az egészséges táplálkozásban – nem pedig csodás gyógyírra.

(Kiemelt kép: Angelo Casto / Unsplash)

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!