Így súlyosbítja a klímaváltozás az allergiád

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.04.19 | Egészség | Olvasási idő: 3 perc
Így súlyosbítja a klímaváltozás az allergiád

A szezonális allergiák világszerte egyre több embert érintenek – és nemcsak gyakrabban, de hosszabban és intenzívebben is. A klímaváltozás nemcsak a hőmérő higanyszálát tornássza feljebb, hanem a pollenszintet is, ami új szintre emeli a tavaszi és nyári tüsszögést, szemviszketést és nehézlégzést.

A tudósok egyetértenek abban, hogy az emelkedő hőmérséklet és a szén-dioxid szint hatással van a növények viselkedésére – különösen azokra, amelyek a levegőbe bocsátott pollenjükkel okoznak allergiát. A pollenszezon nemcsak korábban kezdődik, de később is ér véget, ráadásul a kibocsátott pollenmennyiség is nő. Az Egyesült Államokban például a pollenszint már most 46%-kal magasabb, mint az 1990-es években.

A legismertebb „bűnös” a parlagfű, amely egyre hosszabb szezonban szórja szét mikroszkopikus részecskéit, és már nemcsak Észak-Amerikában, hanem Európában, Ázsiában és Ausztráliában is meghonosodott.

Egyetlen növény akár egymilliárd pollenszemcsét is kibocsáthat, és már most emberek tízmilliói érzékenyek rá. Magyarországon például a lakosság 60%-a allergiás a parlagfűre – és ez az arány várhatóan csak nőni fog.

A kutatások azt mutatják, hogy a magasabb CO₂-szint nemcsak fokozza a növekedést, hanem allergénebbé is teheti a pollent. Egyes kísérletek során az ilyen környezetben termesztett tölgyfák 13-szor több pollent bocsátottak ki, mint normál körülmények között. Hasonló eredmények születtek a parlagfűvel végzett vizsgálatok során is – írja a BBC.

A hosszabb pollenszezon mellett a szélsőséges időjárási események – például a viharok – szintén felerősíthetik az allergiás reakciókat. A heves zivatarok során a pollenszemcsék apró darabokra törnek, így még mélyebbre juthatnak a légutakban, és súlyos tüneteket válthatnak ki – néha olyanoknál is, akik korábban nem voltak allergiások vagy asztmások.

Mit lehet tenni?

Bár a pollenszintet nullára csökkenteni nem lehet, egyes városok már tesznek lépéseket: parlagfű-irtás, zöldfelületek tudatos kialakítása, allergiát nem okozó növények telepítése, valamint a pollenszint pontosabb előrejelzése mind segíthet enyhíteni a tüneteket.

De a legfontosabb továbbra is a klímaváltozás lassítása. Mert ha nem sikerül érdemben csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, akkor a pollenszezon nemcsak korábban jön, de tovább is marad – és minden évben többeket érint majd.

(Kiemelt kép: Natalia Blauth / Unsplash)

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!