Ezekkel a tápanyagokkal formában tarthatod az elméd
Az vagy, amit megeszel – tartja a mondás. A választott ételek és tápanyagok, a követett étrend viszont nem csak fizikai, de mentális síkon is meghatározza, hogyan érzed magad a bőrödben.
Az elfogyasztott étel az emésztés során kölcsönhatásba lép a bél mikrobiom rendszerével, ezáltal pedig a mentális jóllétedre, agyad és elméd általános egészségére is hatással van. Egyes ételek rendszeres fogyasztása például gyulladást okozhat a bélben, ami aztán negatívan befolyásolja a mentális állóképességet is – magyarázza Dr. Uma Naidoo pszichiáter, táplálkozási tanácsadó a CNBC kérdésére. Hogyan tarthatod formában agyad és mentális jólléted az étrended finomhangolásával?
Növeld a rostbevitelt
Puffadás, székrekedés, túlsúly, rossz közérzet – jellegzetes tünetek, amelyek rányomják bélyegüket mindennapjaidra, teljesítményedre, mentális és fizikai jóllétedre. Bár a rostok a vitalitás alappillérei, mégis könnyű megfeledkezni a fogyasztásukról. Helyes táplálkozással viszont befolyásolhatod közérzeted, energiaszinted és az egészségedet is. Búzakorpa, zabkorpa, teljes gabonaszemből készült pelyhek, teljes értékű gabonaszem (zab, árpagyöngy, bulgur, barna rizs), teljes kiőrlésű gabonalisztből készült kenyér, diófélék és olajos magvak, zöldségek, gyümölcsök – mind támogatják a rostokban gazdag étrendet.
Fogyassz több polifenolt
Naidoo ezt a módszert a diéta „színes kavalkádjának” nevezi, ami azt jelenti, hogy olyan színes ételeket fogyasztasz, amelyek gazdagok polifenolokban. „Mindezek rendkívül fontosak, mert gyulladáscsökkentő, antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, valamint rostot és több mikrotápanyagot tartalmaznak, amire a testünknek szüksége van” – mondja Naidoo hozzátéve, hogy törekedj arra, hogy több polifenollal gazdag ételt fogyassz, mint például sárgarépa, áfonya, eper, diófélék, fekete olívabogyó.
Pre- és probiotikumok: egészséged őrzői
Fontos szerepet játszanak egészséged megőrzésében a pre- és probiotikumok is: táplálják a bélflóra hasznos baktériumait, erősítik az immunrendszert, egy-egy betegség után segítik a felépülést. Probiotikumnak nevezzük a bélflóra hasznos baktériumait, amelyek rendkívül fontos szerepet töltenek be az immunrendszer megfelelő működésében. Ha a bélflóra károsodik, azt szinte azonnal érzékeljük, puffadás, hasmenés, székrekedés, hasfájás formájában, ha pedig ezek a tünetek hosszú távon fennállnak, az komolyabb megbetegedéshez, akár daganatok kialakulásához is vezethet.
A probiotikumok azon dolgoznak, hogy megfelelően hasznosítsák a bevitt tápanyagot, segítsék a vitaminok, ásványi anyagok felszívódását, hasznosulását. Ahhoz azonban, hogy a probiotikumok szaporodhassanak a bélrendszerben, táplálni kell őket, prebiotikummal. A prebiotikumok további haszna, hogy nem csak a jó baktériumok szaporodását segítik, de a bélben termelődő vitaminok mennyiségét is növelik, például a B7-, B12- és K-vitaminét.
A probiotikumokat elsősorban fermentált ételekből szerezheted be, mint például kefír, kimchi, joghurt, savanyúkáposzta, kovászos uborka vagy kombucha, míg a prebiotikum legfőbb forrásai a rostok.
Használj több fűszert
Az egyik legegyszerűbb módja az emésztőrendszer egészségének javítására, amely elősegítheti a mentális egészség megőrzését is, az az, ha több fűszert és fűszernövényt adsz az ételekhez. Ez valami, amit az emberek gyakran figyelmen kívül hagynak.
„A fűszerek és különböző típusú friss fűszernövények gazdagok növényi polifenolokban, antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő tulajdonságokban” – mondja Naidoo.
Kurkuma, gyömbér, fokhagyma, petrezselyem, kakukkfű, borsmenta, oregánó vagy a chili paprika kapszaicin tartalma például mind olyan tápanyag, melynek fogyasztását meghálálja majd a szervezeted.