Terhességi inkontinencia: ne törődj bele!
Terhességi inkontinenciával a kismamák egy jelentős hányada találkozik, sokan sajnos a szülés után évekkel is tapasztalják.
Ugyanakkor az inkontinencia megelőzhető, sőt, a kialakult gond is kezelhető, pusztán beszélni kell róla, hiszen egyébként nehéz segítséget kapni. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos és Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van segítségünkre.
Terhességi gond?
Az inkontinencia a nőket erősebben érinti, mint a férfiakat, ennek egyik jelentős oka pedig az, hogy a terhességi vizelettartási nehézségek értelemszerűen a nőket érintik. Kellemetlen tünet, mely sajnos erős hatással lehet az érintettek szociális életére is, elősegíti az elmagányosodást, elszigetelődést, ráadásul mentálisan is megterhelő.
Beszélni sokan nem mernek róla, mert szégyellik, holott ez nem döntés kérdése, hátterében hormonális gondok, betegségek is állhatnak, kezelése pedig indokolt. Sajnos a nők esetében a hormonális változások, melyek a változó korral járnak, könnyen okozhatnak ilyen tüneteket is, de ezt nem kell elfogadni, nem szabad belenyugodni.
Inkontinencia és az életkor
A vizsgálatok és adatok alapján a szakemberek kimutatták, hogy azoknál a nőknél, akik későn, 35 éves kor után vállalnak gyermeket, az inkontinencia jelentkezésére nagyobb esély mutatkozik. A statisztikák szerint a várandós nők mintegy 62%-nál jelentkezik ez a probléma, míg 50%-uk esetében a szülés után is megmarad – magyarázza dr. Angyal Géza.
Az inkontinencia megjelenését jelentősen elősegítheti a terhesség alatti túlzott hízás, de a fogantatás előtti túlsúly is rizikófaktor. Előbbi problémás, hiszen ma már a WHO is javasolja a kismamáknak a tápanyagpótlást, a nem megfelelően kiválasztott várandósvitamin pedig sajnos a terhesség alatti hízást is elősegítheti.
Éppen ezért fontos, hogy olyan terméket válasszunk, mely a harmadik trimeszterre már nem tartalmaz felesleges mennyiségben B-vitaminokat. A B6-vitamin továbbra is elengedhetetlen, de a feleslegesen bevitt B-vitamin ugyan gondot nem okoz, ellenben étvágynövelő hatással rendelkezik. Vagyis a megfelelő, trimeszterek igényeire szabott tápanyagpótlás fontos. Emellett kiemelt jelentőségű a bevitt anyagok hasznosulása, melyet jelentősen növelhetünk, ha szerves kötésű (-citrátok – glükonátok) anyagokat tartalmazó készítmény mellett tesszük le a voksunkat. Így a terhességi túlzott hízás kockázata is jelentősen csökkenthető.
Ha már megvan a gond…
Az inkontinencia kezelhető, a probléma teljesen megszüntethető, a tünetek jelentősen csökkenthetőek. Ezek egyik leginkább bevált módszere a Kegel-torna, melyet nem nehéz elsajátítani, kivitelezése pedig tulajdonképpen észrevétlenül is megoldható. Egyszerűen össze kell szorítani azokat az izmokat, melyek a vizelet visszatartásáért is felelnek, megtartani a szorítást 10 másodpercig, majd elengedni azt. Ezt ismételjük 10-20 alkalommal napi 3-4 sorozatban.
A Kegel gyakorlatoknak is idő kell, míg hatásukat kifejtik. A torna 4-8 hétig napi rendszerességgel végezve nagyon jó eredményeket képes produkálni, nem utolsó sorban a hüvely rugalmasságán is segít, ez pedig a szülés utáni időszakban sokszor hatalmas segítség lehet.