Momnesia: meddig normális az anyasággal járó memóriazavar?

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2024.08.14 | Anyaság | Olvasási idő: 4 perc
Momnesia: meddig normális az anyasággal járó memóriazavar?

Van egy igen ijesztő tünete a terhességnek, mely akár a szülés után is megmarad, sőt, két évig is jelen lehet az életünkben.

Ez pedig a feledékenység, a szétszórtság, memóriazavar, amit a szakirodalom is ismer, momnesia néven. A jelenség bár ijesztő lehet, teljesen normális, és komoly előnyei is vannak. A kérdésben dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos és Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van segítségünkre.

A terhesség során és a csecsemőgondozásnál a figyelemzavar tényleg jelen van, pontosabban jelen lehet.

Van, akinél egyáltalán nem jelentkezik, vagy mértéke nem szembetűnő. Sőt, nem kell, hogy rögtön a terhesség korai szakaszában jelentkezzen, ahogyan az sem törvényszerű, hogy csak a szülés után jelenik meg.

Megszűnése legalább ennyire hektikusan zajlik, de mégis, teljesen természetes folyamatról van szó, mi több, szükségszerűről. A hátterében ugyanis nem az édesanya szülést követő elszigetelődése áll, hanem az evolúció.

A terhesség és a biztonság

Ma már tudjuk, hogy a biztonságos terhességi időszak kiemelten fontos, ezért mindent meg is teszünk a kisbabánk és saját egészségünk érdekében. Ez magában foglalja a lelki felkészülést, a terhestornát, vagy éppen a WHO ajánlása alapján a várandósvitamin szedését is. Sőt, ezekre annyira figyelünk, hogy szem előtt tartjuk, hogy a babaszoba színe megnyugtató legyen, a kis játékok színei, kontrasztja segítség a baba agyának fejlődését, de még azt is, hogy a várandósvitamin szerves kötésben tartalmazza az anyagokat, hiszen azok így sokkal jobban hasznosulnak, vagy hogy a trimeszterek igényeit figyelembe véve adagoljuk a tápanyagokat.

Mégis, amikor a memóriazavar jelentkezik, ijedten lépünk hátra, mert nem emlékszünk, mit is akartunk este főzni, mi a kedvenc idézetünk, vagy mit ígértünk a főnöknek, mikorra lesz kész a munka. Hogy miért nem emlékszünk ezekre? Mert nincsen rájuk szükség.

Mamiagy

Ahogyan a nők teste, az agyuk is alkalmazkodik az anyasághoz, és ezt nem csak átvitt értelemben kell venni. Az agyi kapcsolatok ugyanis átrendeződnek, az utódgondozás szempontjából előnyösebb rendszerbe.

Igen, ez azt jelenti, hogy a memória nem lesz olyan jó, előfordul, hogy a kismama véletlenül a friss hús helyett a pénztárcáját teszi a fagyasztóba, de cserébe nagyon fontos és hasznos tulajdonságokra tesz szert – mondja dr. Angyal Géza. A kutatások, vizsgálatok és mérések igazolták, hogy az agyi kapcsolatok átrendeződése valós. A memória romlása jelen van, ahogyan az intuíció és a szociális érzék növekedése is. Csökken a stresszválasz, azaz a kicsi minden mozzanatára, sőt, a külvilág ingereire is nyugodtabban tudunk reagálni, ez a kiegyensúlyozottabb hozzáállás pedig nagyon fontos a csöpp kis életnek! Emellett a mamiagy sokkal fogékonyabb a gyermekkel kapcsolatos infókra, ráhangolódik a kicsire. A tesztek során az is kiderült, hogy bár sok dologban eltompul a kismamák agya, a csemetéjükkel kapcsolatos dolgok terén az agy elképesztő pörgést produkál, vagyis agyuk is elősegíti, hogy jó anyukák lehessenek.

Mivel az agy változása természetes folyamat, így marad a kompenzálás, az agyműködés is optimalizálható a megfelelő tápanyagellátottsággal, vagyis itt is jó szolgálatot tesz a várandósvitamin, de nem emlékszik helyettünk, vagyis további segítségre lesz szükség.

Nem kell nagy dolgokra gondolni, egy naptár a falon, jegyzetfüzet a telefon mellett, a recept kikészítése a konyhapultra, és már jók is vagyunk. Amit pedig elfelejtünk, az túlnyomó többségében nem olyan fontos, legalábbis a várandósság és a szülést követő első időszak alatt biztosan nem.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!