5 meglepő ok, ami akadályozhat a fogyásban
Mindent megtettél, mindent kipróbáltál, minden szabályt betartottál, mégsem jön a kívánt eredmény? Nem vagy egyedül. A fogyás lassulása mögött számos ok húzódhat meg, nézzük most azokat, amelyekre nem feltétlenül gondolnál.
A kalóriák számolása, az egészséges étkezés, a rendszeres sport sem feltétlenül hozza meg a kívánt eredményt, a fogyást ugyanis számos egyéb olyan életmódbeli tényező is befolyásolhatja, mint például a túlzott stressz vagy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hiánya. Nézzük, melyek azok a szokatlan okok, amelyek a leggyakrabban akadályozzák, hogy megszabadulj a nem kívánt kilóktól.
Krónikus stressz
Stressz hatására megnő a kortizolszint, ami bár fontos a vérnyomás és az energia optimális szintentartásához, növeli az étvágyat és az édesség utáni vágyat is. Ez a hormonális változás pedig keresztbe tehet a fogyásnak is. A stressz idején kibocsátott felesleges kortizol arra ösztönzi a testet, hogy zsírt tároljon, ami emeli a koleszterin- és inzulinszintet is. Hogyan csökkentheted a stresszt és tarthatod megfelelő szinten szervezeted kortizol termelését?
- Meditálj: ülj le egy csendes helyen naponta néhány percre és ha kezdetben nem is megy rögtön gondolataid elcsendesítése, összpontosíts például a légzésedre, a békés jelenlétre.
- Edzés: már napi 20 perc edzés is képes csökkenteni a stresszhormon szintedet. Próbáld ki a sétát, jógát vagy kerékpározást, hogy levezesd a felesleges feszültséget.
- Kerüld a koffeint: a koffein természetes stimuláns, amely növeli az adrenalin szintet. Helyette próbálkozz gyógyteával.
- Mély lélegzetvétel: a mély lélegzetvétel növeli az oxigénszintedet, amely segít, hogy ellazulj. Lélegezz be lassan, három ütemen keresztül az orrodon keresztül, majd négy ütemen keresztül, lassan lélegezd ki a beszívott levegőt a szádon keresztül.
- Találj egy hobbit, amit élvezel: szánj időt valamire, amit élvezel, találd meg azt a tevékenységet, ami a hétköznapokban is boldoggá tesz.
Ételintolerancia
A gluténérzékenység szintén akadályozhat a célod elérésében. Ha úgy gondolod, hogy érzékeny lehetsz a gluténre vagy más gyulladást okozó ételekre, próbálj ki egy teljes eliminációs diétát, és kövesd nyomon a tested reakcióját.
Alváshiány
A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás hiánya szintén gátolhatja erőfeszítéseidet. Az alvás kiegyensúlyozza a zsírszabályozó hormonokat és csökkenti az élelmiszer utáni vágyat. Hogyan javíthatod alvásod minőségét?
- Rendszeresség: győződj meg arról, hogy minden este nagyjából ugyanabban az időben fekszel le, és minden nap nagyjából ugyanabban az időben ébredsz fel. Így szinkronba hozhatod tested természetes ébrenlét és alvás ciklusát.
- Ne igyál koffeint lefekvés előtt: a koffein alvásproblémákat okozhat akár tíz órával az elfogyasztása után is.
- Kapcsold ki a számítógépet és a televíziót egy órával a lefekvés előtt: az eszközök által kibocsátott kék fény gátolja a melatonin termelését, és stimulálja az elméd. Olvass egy könyvet vagy végezz enyhe jóga nyújtásokat lefekvés előtt.
- Rendszeres mozgás: a rendszeres sport csökkenti a stresszt és elősegíti a jobb alvást is.
- Kerüld a késői alkoholfogyasztást: az alkohol segíthet ugyan, hogy gyorsabban elaludj, de rontja az alvás minőségét.
- Hűvös és sötét szoba: a túl meleg vagy hideg szoba szintén befolyásolhatja az alvást. Állíts be a hálószobában körülbelül 18 Celsius-fokos hőmérsékletet és zárj ki minden felesleges fényt, hogy a lehető legsötétebb legyen a helyiség.
Nassolás
Még ha a főétkezéseidet kiválóan össze is állítod, akkor is könnyen becsúszhat egy-egy nassolás napközben. Általában az evés emeli az inzulinszintet, és az inzulin felelős a felesleges szénhidrátok zsírként történő tárolásáért. Ha a nassolás miatt a kalória bevitel a megengedett szint felett van, nem fogsz súlyt veszíteni. Megfelelő étrenddel, sovány fehérjékkel és magas rosttartalmú ételekkel, rendszeres étkezéssel csökkentheted az édesség és a titkos nass iránti vágyat. Az életmódváltás kezdetén segíthet, ha naplót vezetsz minden étkezésről, így biztos lehetsz benne, hogy nem lesznek elfelejtett kalóriák, így pedig objektíven értékelheted az adott napod.
Túlzásba vitt kardió
Ha napi több mint egy órát töltesz kardió edzéssel, növelheted a kortizol szinted, ami így épp ellentétes hatással lehet a céljaid elérésére. A 20-30 perces intervallumos edzés ezzel szemben segíti a zsírégetést és segíthet átlendülni a holtponton is.
(Forrás)