Alig ismert tavaszi vitaminbomba
Bár itthon is kezd elterjedni, Magyarországon még mindig sokan különlegességként tekintenek rá, pedig gyógyhatása miatt évszázadok óta ismert zöldség a rebarbara. Igaz, konyhai alapanyagként csak a 18. században kezdett elterjedni és ma is sokan gyümölcsként ismerik.
A rebarbara levelei hatalmasak és sötétzöldek, míg szára halvány rózsaszíntől egészen sötétvörösig terjedő színpalettán változik. Márciusban már gyűjthető és valódi vitaminbomba kora tavasszal, érdemes beépíteni az étrendbe, salátaként, levesként, kompótként is megállja a helyét, de süteményként is bátran kísérletezhetsz vele.
Bár sokan gyümölcsként emlegetik, a rebarbara hivatalosan zöldség, a sóskafélék családjába tartozik. Tavaszi vitaminbomba a szervezetnek, mivel szinte az összes fontos vitamin megtalálható benne, köztük az A-, B1-, B2- és C-vitamin, valamint niacin. Továbbá gazdag értékes rostokban, cseranyagokban, flavonoidokban és polifenolokban és olyan ásványi anyagokban, mint például a kálium, kalcium, foszfor, magnézium, vas és szelén.
A rebarbara jellegzetesen savanykás ízű, ami sokakat elriaszthat a felhasználástól, pedig tápanyagtartalma miatt érdemes tenni vele egy próbát, ráadásul alacsony kalóriatartalma miatt kifejezetten ideális fogyókúrázók számára is: 100 gramm rebarbara mindössze 16 kalóriát tartalmaz.
Ízvilágban kiválóan passzol hozzá a meggy, cseresznye, alma, körte és az eper is, a fűszerek közül pedig a fahéj, gyömbér, szegfűszeg, vanília, szerecsendió és menta remek kiegészítője lehet a rebarbarának.
Fontos kiemelni, hogy csak a szárat fogyasszuk, mivel a levél része mérgező lehet. A rebarbarának két olyan összetevője van, amely miatt fontos a mértékletes fogyasztás. Az egyik az oxálsav, a másik pedig az antrakinonok. Előbbi elvonhatja a vérből a kalciumot, utóbbi pedig hashajtó hatású. Ahhoz viszont, hogy ezek a hatások érvényesüljenek, jelentős mennyiséget kell fogyasztani a növényből.