Kiderült: ezekben az években öregszünk a legtöbbet
Sokasodó ráncok a szemek körül és a homlokon. Fájó derék és sajgó ízületek. Már semmi sem megy olyan gyorsan, mint régen. Ráadásul mindez egyik napról a másikra.
Nem, nem te képzeled be, hogy az egyik nap még fiatal vagy, lefekszel aludni, és idősebben kelsz fel. Most kiderült, tudományos oka lehet ennek.
Egy friss kutatás ugyanis arra jutott, hogy nem fokozatosan, hanem két fázisban hirtelen következik be az öregedés.
A Nature Aging tudományos szaklapban megjelent tanulmány, amely több ezer különböző molekulát követett nyomon a 25 és 75 év közötti résztvevőknél, az öregedéssel kapcsolatos változások két nagyobb hullámát észlelte 44 éves kor körül, majd ismét 60 éves korban. Az eredmények magyarázatot adhatnak arra, hogy bizonyos egészségügyi problémák, köztük a mozgásszervi panaszok és a szív- és érrendszeri megbetegedések miért jelentkeznek bizonyos életkorokban.
„Nem csak fokozatosan változunk az idő múlásával. Valóban drámai változásokról van szó” – mondta Michael Snyder professzor, genetikus, a Stanford Egyetem Genomikai és Személyre szabott Orvosi Központjának igazgatója, a tanulmány vezető szerzője. „Kiderült, hogy a 40-es évek közepe a drámai változások időszaka, akárcsak a 60-as évek eleje – és ez igaz, függetlenül attól, hogy a molekulák melyik osztályát nézzük.”
A kutatás során 108 önkéntest követtek nyomon, akik közel hét éven keresztül néhány havonta vér- és székletmintákat, valamint bőr-, száj- és orrkenetet adtak le. A kutatók 135 ezer különböző molekulát (RNS, fehérjék és metabolitok) és mikrobát (a résztvevők bélrendszerében és bőrén élő baktériumok, vírusok és gombák) vizsgáltak.
A legtöbb molekula és mikroba gyakorisága nem fokozatosan,változott. Amikor a tudósok a legnagyobb eltolódásokat mutató molekulacsoportokat keresték, azt találták, hogy ezek az átalakulások általában akkor következtek be, amikor az emberek a 40-es éveik közepén és a 60-as éveik elején jártak.
A 40-es évek közepén jelentkező, kiugró értékeket mutató öregedési szakasz váratlanul érte őket, és kezdetben azt feltételezték, hogy a nőknél bekövetkező perimenopauzális változások torzítják az eredményeket az egész csoportra vonatkozóan. Az adatokból azonban kiderült, hogy a 40-es éveik közepén a férfiaknál is hasonló változások következtek be.
„Ez arra utal, hogy bár a menopauza vagy a perimenopauza hozzájárulhat a 40-es éveik közepén járó nőknél megfigyelt változásokhoz, valószínűleg más, jelentősebb tényezők is befolyásolják ezeket a változásokat mind a férfiak, mind a nők esetében” – mondta Dr. Xiaotao Shen, a Stanford orvosi karának korábbi posztdoktori ösztöndíjasa, a tanulmány szerzője, aki jelenleg a Nanyang Technológiai Egyetemen dolgozik Szingapúrban.
A változások első hulláma a szív- és érrendszeri betegségekhez kapcsolódó molekulákat, valamint a koffein, az alkohol és a lipidek feldolgozásának képességét érintette. A változások második hulláma az immunrendszer szabályozásában, a szénhidrát-anyagcserében és a veseműködésben szerepet játszó molekulákat befolyásolta. A bőr és az izmok öregedéséhez kapcsolódó molekulák mindkét időpontban megváltoztak. Korábbi kutatások azt sugallták, hogy az öregedés későbbi kiugrása 78 éves kor körül következhet be, de a legújabb vizsgálat ezt nem tudta megerősíteni, mivel a legidősebb résztvevők 75 évesek voltak.
Ez a mintázat passzol a korábbi bizonyítékokhoz, amelyek szerint számos, az öregedéssel összefüggő betegség kockázata nem fokozatosan növekszik. Ilyen az Alzheimer-kór és a szív- és érrendszeri betegségek, amelyek kockázata 60 éves kor után meredeken emelkedik. Az is lehetséges, hogy a változások egy része az életmóddal vagy viselkedési tényezőkkel függ össze. Például az alkohol-anyagcserében bekövetkezett változás abból adódhat, hogy az emberek negyvenes éveik közepén többet isznak, mivel jellemzően stresszes életszakaszon mennek át ilyenkor.
A szerzők szerint az eredmények segíthetnek a célzott beavatkozásokban, például a testmozgás fokozásában a gyorsabb izomvesztés időszakaiban. „Nagy híve vagyok annak, hogy addig próbáljuk meg az életmódunkat módosítani, amíg még egészségesek vagyunk” – mondta Snyder.