Ősi rituálé, amely békét hoz a lelkednek

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.01.14 | Mentális jóllét | Olvasási idő: 4 perc
Ősi rituálé, amely békét hoz a lelkednek

Egyre több utazó keresi a lelki megújulást egy ősi balinéz tisztító szertartás, a Malukat keretében, amely mostanában a TikTok egyik legújabb trendjévé vált. Az érdeklődés egyre nő, de míg egyes helyiek örülnek annak, hogy kultúrájuk iránt ilyen nagy az érdeklődés, mások amiatt aggódnak, hogy a vallásos szokások wellness divattá silányulnak.

Az 1000 éves Mengening templom, amely az UNESCO Világörökség része, Ubud közelében, a Pakerisan folyó völgyében fekszik. A mohával borított kőfalak között csak a forrásvíz csobogása hallatszik, ahogy az ősi csatornákból a medencékbe zubog. A hely méltóságteljes nyugalma szinte érintetlenül maradt az idők során.

Mi is az a Malukat?

A Malukat szertartás egy régi balinéz hagyomány, amely a test, a lélek és a szellem megtisztítását szolgálja. A szertartás során imák hangzanak el, a részvevőket pedig egy pap szenteli meg jéghideg forrásvízzel. A helyiek hiszik, hogy ez a rituálé segít megszabadulni a balszerencsétől, betegségektől, és belső békét hoz.

Az ősi rituálékhoz kapcsolódó a társadalmi érdeklődést a TikTok is felerősítette: a turisták által megosztott videók és luxusszállodák exkluzív Malukat csomagjai tovább népszerűsítették a szokást. Az Intercontinental Bali Jimbaran szerint a pandémia óta mintegy 15-szörösére nőtt az érdeklődők száma, míg az Anantara Ubud szálloda wellness programjában is helyet kapott a szertartás.

Hogyan zajlik a szertartás?

A szertartásokat általában olyan kedvező napokon tartják, mint a telihold, újhold vagy a Balin ünnepelt születésnapok, amelyek 210 naponta ismétlődnek. A részvevők egy családi oltárnál, templomban, folyóban vagy az óceán partján vesznek részt a rituáléban.

A szent víz az élet esszenciáját jelenti. A szertartás során felajánlásokat, mantrákat mondanak el, miközben a füstölő illata és a harang finom hangja száll a levegőben. „Az õszinte szándék és a tiszta szív a legfontosabb a rituálé sikerességéhez” – mondja a BBC kérdésére Marlowe Bandem, a balinéz kultúrát bemutató Saka Múzeum kurátora.

Miért vonzza a nyugatiakat?

Dr. Marianne Trent klinikai pszichológus szerint ezek a rituálék olyan érzelmi megkönnyebbülést nyújtanak a nyugati emberek számára, amely hiányzik a saját kultúraikból. „A szertartás lehetőséget ad arra, hogy elhatárolódjunk a múlt nehéz időszakaitól, és tiszta lappal induljunk tovább” – mondja.

Tisztelet vagy trend?

Bár a szertartások népszerűsége jót tesz Bali turizmusának, a helyiek egy része attól tart, hogy a hagyományok elvesztik eredeti jelentésüket. Dewa Gede Bawa, ubudi jógaoktató szerint fontos, hogy a részvevők tiszteletben tartsák a vallásos szokásokat, és megfelelően öltözzenek, sarongot viseljenek, és kerüljék a menstruáció alatti részvételt. „Az a legfontosabb, hogy a szertartás megőrizze őszinte és tiszteletteljes hangulatát, és ne váljon puszta turistalátvánnyá” – teszi hozzá Bandem.

Ha te is kipróbálná a Malukatot, fontos, hogy helyi vezető segítségével, tiszteletteljes magatartással végezd. Ez nem csupán egy egzotikus élmény, hanem egy vallási rituálé, amely a belső megújulást szolgálja.

(Kiemelt kép: Francesco La Corte/ Unsplash)

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!