Az endometriózis a petefészekrák kialakulásának kockázatát is növelheti

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2024.07.27 | Egészség | Olvasási idő: 3 perc
Az endometriózis a petefészekrák kialakulásának kockázatát is növelheti

Egy nemrégiben publikált tanulmány összefüggést talált az endometriózis és a petefészekrák kialakulásának kockázata között.

Az endometriózis egy olyan összetett állapot, amikor a méh nyálkahártyájához hasonló szövetek megjelennek a szervezetben a méhen kívül is, például a petefészkekben vagy a petevezetékekben. A kutatók már régóta vizsgálják, hogyan kapcsolódik az endometriózis más betegségekhez, például a daganatos megbetegedések kialakulásához. Egy friss tanulmány szerint az endometriózisban szenvedő nőknél magasabb lehet a petefészekrák kialakulásának kockázata is.

Az endometriózis egy krónikus állapot, amelynek a kezelése önmagában is kihívást jelent, ráadásul további egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát is növelheti.

A kutatók jelenleg is igyekeznek jobban megérteni az endometriózis összetettségét; a JAMA szakfolyóiratban nemrég megjelent tanulmány az endometriózis és a petefészekrák közötti kapcsolatot vizsgálta. A kutatás eredményei szerint az endometriózisban szenvedő nőknél legalább négyszer, egyes esetekben pedig akár tízszer nagyobb a petefészekrák kockázata azokhoz a nőkhöz képest, akik nem szenvednek endometriózisban.

Kik vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve?

A kutatás során közel 80 ezer endometriózisban szenvedő nő állapotát hasonlították össze 370 ezer olyan nőével, akiknél nem diagnosztizálták az állapotot. A diagnosztizált nők életkora 18 és 55 év között mozgott, és átlagosan 12 évig követték nyomon őket. Az endometriózisban szenvedő nők esetében több mint hétszer nagyobb volt az 1-es típusú petefészekrák kialakulásának kockázata, amely magában foglalja az endometrioid daganatot és a világossejtes petefészekrákot is.

Bár a tanulmány eredményei figyelemre méltóak, több tényező is befolyásolhatja azokat. Például a vizsgálat csak egy meghatározott korosztályt, illetve földrajzi régióból származó nőket érintett, ezért az eredmények nem feltétlenül általánosíthatók. Emellett fennáll az endometriózis helytelen diagnosztizálásának kockázata, valamint a kutatók nem rendelkeztek minden releváns információval a résztvevők nőgyógyászati ellátásával kapcsolatban.

Mindezek ellenére az eredmények számos új lehetőségre világítanak rá, amelyeket a klinikai gyakorlatban is figyelembe kell venni.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!