2030-ra minden ötödik állás eltűnhet – de jön helyette valami jobb

Igényesnő.hu Igényesnő.hu | 2025.04.04 | Siker | Olvasási idő: 3 perc
2030-ra minden ötödik állás eltűnhet – de jön helyette valami jobb

Postai dolgozók, pénztárosok, ügyintézők – a World Economic Forum szerint ezek azok az állások, amelyek a következő években gyakorlatilag eltűnnek. A mesterséges intelligencia térhódítása viszont új lehetőségeket is teremt, főleg azoknak, akik hajlandók lépést tartani.

A mesterséges intelligencia nem a jövő – hanem a jelen. És miközben sokan még csak ismerkednek vele, a World Economic Forum legfrissebb jelentése már konkrét számokat közöl arról, melyik munkakörök szorulnak háttérbe, és hol nyílnak új lehetőségek. A Future of Jobs Report szerint a következő években a jelenlegi állások 22%-át érinti valamilyen átalakulás: ez 170 millió új munkahelyet és 92 millió megszűnőt jelent – vagyis nettó növekedést hozhat, ha tudjuk, merre induljunk.

Ezek a munkák kerülnek veszélybe

A legnagyobb veszélyben a klasszikus irodai és ügyviteli munkakörök vannak. A legnagyobb mértékben pénztárosok, postai dolgozók, banki ügyintézők és adminisztratív asszisztensek állásai szűnhetnek meg.

A technológiai automatizáció, a demográfiai változások és a zöld átállás együtt jelentős átrendeződést hoz az iparágakban világszerte. A monoton, könnyen algoritmizálható feladatok szinte biztosan gépek kezébe kerülnek.

Ezzel szemben a fizikai, első vonalbeli munkakörökben komoly növekedés várható: mezőgazdasági munkások, futárok, építőipari dolgozók, értékesítők és élelmiszeripari dolgozók iránt nagyobb lesz az igény, mint eddig. Ugyanez igaz a gondoskodáson alapuló szakmákra is: nővér, szociális munkás, tanácsadó, személyi gondozó – ezek azok a hivatások, amelyek emberi jelenlétet és érzelmi intelligenciát igényelnek, és ezért nehezebben helyettesíthetők gépekkel.

A leggyorsabban növekvő területek a technológia világában vannak: big data szakértők, fintech mérnökök, mesterséges intelligencia és gépi tanulás specialisták, valamint szoftverfejlesztők iránt drámaian nő a kereslet.

Szintén kiemelkedő növekedést jósolnak az elektromos járművek, autonóm közlekedés és megújuló energia területein dolgozó szakembereknek – zöld átállás, nemcsak környezetvédelmi, hanem karrierlehetőségi szempontból is.

Emberi készségek nélkül nincs jövő

A jelentés szerint bár a technológiai tudás kulcsfontosságú, az analitikus és kreatív gondolkodás, a rugalmasság és az alkalmazkodóképesség legalább ennyire értékes. Sőt, a legkeresettebb kompetencia az elemző gondolkodásmód lett, amit a cégek 70%-a alapelvárásként jelöl meg.

A dolgozók készségeinek közel 40%-a elavulhat vagy megváltozhat az elkövetkező öt évben. Ez a szám tavaly még magasabb volt (44%), de az emberek elkezdtek lépéseket tenni: egyre többen fejlesztik magukat, új készségeket sajátítanak el.

Mire készülj, ha nem akarsz lemaradni?

A jelentés világosan üzen: nem feltétlenül elveszíteni fogjuk a munkánkat, hanem az átalakulásra kell felkészülni. Azok lesznek versenyben, akik képesek újratanulni, átállni, alkalmazkodni. Vagyis nem gépek ellen versenyzünk, hanem velük együtt kell dolgoznunk – más szerepben.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!